Finlandiya’dan 350 Adet Stinger MANPADS Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Finlandiya, 350 adet Stinger Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi (MANPADS) tedarik edecek. Tedarik ile ilgili onay, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Finlandiya’ya FIM-92K Stinger MANPADS satışını içeren bir yabancı askeri satış (FMS) kararını onayladı. Söz konusu karar, 350 adet FIM-92K Stinger MANPADS’i içeriyor ve toplam tahmini değeri ise 380 milyon ABD Doları.

STM Banner

Ana yüklenicilerin Raytheon ve Lockheed Martin’in olacağı satış ile ilgili olarak ABD Dışişleri tarafından yapılan açıklamada, “Önerilen satış, Finlandiya’nın savunma ve caydırıcılık yeteneklerini geliştirecek. Finlandiya, ulusal stokunu artırmak için bu savunma malzemelerini ve hizmetlerini kullanmayı planlıyor.

Bu kritik platform, ABD Avrupa Komutanlığı’nın en önemli önceliklerini destekleyerek Avrupa’nın kuzey kanadındaki kara ve hava savunma yeteneklerini güçlendirecek. Finlandiya, bu teçhizatı silahlı kuvvetlerine adapte etmekte hiç zorluk çekmeyecek.” ifadelerine yer verildi.

Stinger MANPADS
Stinger MANPADS

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Finlandiya, halihazırda hem ABD üretimi Stinger RPM Blok I hem de Fransa üretimi RBS-70 tipi MANPAD sistemlerine sahip. 350 adetlik MANPADS tedarikinin gerçekleşmesi durumunda Fin Ordusu’nun MANPADS envanterinde yaklaşık %100 oranında bir sayısal artış yaşanacak.

FIM-92K Stinger MANPADS Özellikleri

Azami 8 kilometre menzile sahip olan Stinger Füzesi, 3.5 kilometre irtifadaki hedeflere karşı angajman gerçekleştirebiliyor. Kızılötesi güdümlü füze, 12.7 kilogram ağırlığa sahip. Stinger Füzeleri, Türkiye de dahil olmak üzere birçok NATO üyesi ülkenin temel MANPADS’i konumunda bulunuyor. Ayrıca NATO dışındaki ülkeler tarafından da yoğun olarak kullanılıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: SUNGUR Hava Savunma Füzesi Envanter Girdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu