Finlandiya’dan Türkiye’ye savunma ihracatına yeşil ışık

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’ye 2019 yılından beri silah ambargosu uygulayan Finlandiya, yaklaşık 4 yılın ardından ilk kez bir savunma ihracatına yeşil ışık yaktı.

Türkiye tarafından Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı sebebiyle 2019’da Finlandiya’dan Türkiye’ye silah ambargosu kararı alınmıştı. Bu kararın ardından ilk kez Finlandiya, Türkiye’ye savunma ihracatına yeşil ışık yaktı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre söz konusu ihracat onayı, Finlandiyalı bir şirket tarafından Türkiye’ye zırhlı araçlarda kullanılan zırh çeliği tedarik edilmesini kapsıyor. Satışın gerçekleştirilmesi için gerekli ihracat lisansı, direkt olarak Finlandiya Savunma Bakanı Savola tarafından onaylandı.

12 bin ton zırh çekiğini içeren ihracatın nihai alıcısı ise BMC.

Miilux OY ve Zırh Çeliği

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türkiye’nin yerli zırh çeliği üretme hedefi doğrultusunda OYAK, 2019 yılında Finlandiya merkezli Miilux OY firmasının çoğunluk hisselerini satın aldı. Satın almayla birlikte OYAK, Finlandiya ve Polonya’daki fabrikalara ilave olarak; Manisa’da da Türkiye’nin ilk ve tek yassı çelik ısıl işlem fabrikasını kurdu.

Türkiye’nin zırh çeliği ihtiyacının tamamını karşılamak için çalışmalarını sürdüren Miilux OY, Erdemir ve İsdemir tarafından üretilen nitelikli yassı çeliği kullanarak gerçekleştirdiği yıllık 38 bin tonluk üretimle, ülkemize zırh çeliği ithalatını sıfırlama hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Zırhlı kara aracı sektöründe önemli bir konumda bulunan Türk savunma sanayii, her yıl onlarca zırhlı aracı yurt dışına ihraç ediyor. Bu araçların en önemli hammaddesi olarak ise zırh çeliği öne çıkıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu