FIRAT-M60T Projesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı) envanterindeki M60T ana muharebe tanklarının tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik 109 milyon 245 bin Euro ve 25 milyon TL tutarındaki sözleşme, “FIRAT-M60T” adı altında 11.05.2017 tarihinde Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında imzalanmıştır.

Ä°lgili resim
FIRAT-M60T projesi kapsamında M-60T Ana Muharebe Tanklarına (AMT), Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS), Sürücü Görüş Sistemi (ADİS), Koruma Astarı, Yardımcı Güç Sistemi ve İklimlendirme Sistemi entegrasyonu yapılması kararlaştırılmıştır.

STM Banner

FIRAT-M60T Projesi, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatları devam ederken ivedilikle hayata geçirilen bir proje olduğu için modernizasyon faaliyetleri tamamlanan tanklar hemen görev bölgelerine gönderilmiştir.


ASELSAN tarafından modernize edilen M60T tanklarının sahada göstermiş olduğu başarı doğrultusunda K.K.K.lığı envanterindeki tüm M60T tanklarının (tahmini 160-65 adet) modernize edilmesi kararlaştırıldı ve bu doğrultuda SSB ile ASELSAN arasında 1 No’lu Sözleşme Değişikliği imzalandı. Bu değişiklilik kapsamında SSB ve ASELSAN arasında imzalanan FIRAT-M60T Projesi kapsamında yapılan ilavelere bağlı olarak 96,7 milyon Avro ve 25 milyon TL artış bedeli için sözleşme değişikliği imzalandı. Gerçekleştirilen değişiklik ile sözleşme toplam bedeli 206 milyon Avro ve 50 milyon TL oldu.

Sözleşme değişikliği kapsamında ayrıca PULAT Aktif Koruma Sistemi M60T tanklarına entegre edilmeye başlanacak. PULAT Aktif Koruma Sistemi sahip olduğu yüksek teknoloji radar ile M60T tanklarına yöneltilen tanksavar füzelerini havada tespit ederek füzeleri tanklara çarpmadan önce uygun mesafede imha ediyor. PULAT Aktif Koruma Sistemi ile tanklara tam koruma kalkanı sağlayacak olup aynı anda birden çok füze havada imha edilebilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu