FIRAT projesiyle M60T tanklarının ATGM etkinliği ne seviyeye geldi?

Roketsan-ATMACA-Banner

M60-T Sabra tanklarımız, İsrail tarafından M60A3 tanklarının modernize edilmesi ile ortaya çıktı. Bu modernizasyon kapsamında korunmasında önemli ilerlemeler katedildi. Merkava tankının zırhına benzer tarete ek modüler zırh ve SLERA reaktif zırh eklendi. Gövdesine ERA ve boşluklu etek zırhı eklenerek tanksavar füzelerine karşı yüksek bir direnç ortaya koyabilecek hale geldi. M60T Tankımız, Başika’da teröristler tarafından Kornet-E tipi ERA+1250mm RHA delebilen anti-tank füzesini, zırhının önemli bir kısmı param parça olsa da durdurmayı başarmış olup mürettebatımızın burnunun dahi kanamasına izin vermeyerek ne kadar başarılı olduğunu tüm dünyaya gösterdi.

STM Banner

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) saldırıları sonucunda şehit olan askerlerimizi göz önüne alarak, Leopard 2A4, M-60T Sabra ve M60A3 tanklarının tekrardan modernize edilmesini talep etti. Modernizasyon kapsamında, M-60T Ana Muharebe Tankları (AMT), anti-tank füzelerine karşı beka kabiliyetlerinin arttırılması amacıyla, FIRAT-M60T projesi kapsamında modernize edildi. Modernize edilerek M-60TM adını alan tankların, PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS), Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS) ve SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) entegrasyonu sayesinde asimetrik harbe karşı kabiliyetleri oldukça arttırıldı.

Kısaca Fırat Modernizasyonu kapsamında edinilen aktif koruma sistemi ve lazer ikaz alıcı sisteminden bahsedecek olursak;

TÜBİTAK-SAGE ve ASELSAN iş birliğiyle geliştirilen PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS), tanka gelen Anti-Tank Güdümlü Füzeleri (KORNET, TOW vb.) ve Güdüm Anti-Tank Mühimmatlarını (RPG-7, AT-4 vb.), gece-gündüz farketmeksizin her türlü koşulda sahip olduğu 6 lançer (sol ön, sağ ön, sol orta, sağ orta, sol arka ve sağ arka) ile etkisiz hale getirmek için tasarlanmıştır. PULAT AKS, ALTAY Tankı için geliştirime faaliyetleri devam eden AKKOR Aktif Koruma Sistemi üzerinden geliştirilmiştir.

Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS) ise tanka herhangi bir lazer güdümlü mühimmat işaretleme yapıp kilitlendiğinde, daha mühimmat ateşlenmeden tank mürettebatını uyararak mürettebatımıza tepki verebilmek için zaman kazandırmakta. FIRAT-M60T projesi kapsamında modernize edilen M-60TM Ana Muharebe Tankları, sınır bölgesine gönderilmiştir. M-60TM Tanklarına PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS) entegrasyonu, sınır bölgesinde devam etmektedir.

FIRAT-M60T Projesi için buraya, PULAT Aktif Koruma Sistemi Projesi için ise buraya tıklayabilirsiniz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu