FNSS ilk STA teslimatını gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamındaki ilk teslimatı bugün gerçekleştirdi.

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi İlk Araç Teslim Töreni, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in de katılımlarıyla bugün FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’nin Gölbaşı tesislerinde gerçekleştirildi. Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi İlk Araç Teslim Töreni kapsamında Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Oğuz Çarmıklı, 001 numaralı ilk STA aracının anahtarını Savunma Sanayii Başkanı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir’e teslim etti.

STM Banner

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi

Üç yıl içerisinde dört ayrı ürün

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt tarafından yapılan açıklamada, “Silah Taşıyıcı Araçlar sözleşmemiz, 184’ü paletli ve 76’sı 4×4 tekerlekli olmak üzere toplam 260 adet araç ve bu araçlar üzerinde kullanılmak üzere, silah kulelerini kapsamaktadır. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda, bu kısa sürede 4 ayrı ürünün geliştirilmesi, prototiplerinin üretilmesi ve tüm kalifikasyon süreçlerinin tamamlanması gerçek anlamda büyük bir başarıdır.” ifadelerine yer verildi.

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 9 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ile yürütülmekte olan sözleşme görüşmelerinde sona gelinmiş ve 27 Haziran 2016 tarihinde, Savunma Sanayii Başkanlığında düzenlen törenle Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi imzalanmıştır.

Proje kapsamında; Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan ve yurt içinde geliştirilmiş olan tanksavar füzeleri, muharebe etkinliğini arttıracak şekilde, projeye özel geliştirilecek tanksavar kuleleri ile zırhlı araçlara entegre edilmiştir. Proje ile paletli ve tekerlekli tipte, toplam 260 adet Tanksavar sistemi tedarik edilecektir. Modern Atış ve Komuta Kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilen tanksavar silah sistemi kuleleri, atışa hazır tanksavar füzesinin yanı sıra, 7.62 mm makinalı tüfek ile teçhiz edilmiştir. FNSS, KAPLAN araç ailesinin en hafif üyesini, STA projesi kapsamında paletli tip ve PARS 4×4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretmiştir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu