FNSS Üretimi Zırhlı Araçların Malezya’daki Evi: 4. Mekanize Tugayı

Roketsan-ATMACA-Banner

FNSS tarafından Malezya Ordusu için üretilen zırhlı araçlara, Malezya Ordusu bünyesindeki 4. Mekanize Tugayı ev sahipliği yapıyor. Tugay, AV8 Gempita ve ACV-300 ADNAN araçlarıyla teçhiz edilmiş durumda.

Malezya Ulusal Haber Ajansı BERNAMA tarafından Malezya 4. Mekanize Tugayı ile ilgili hazırlanan bir belgeselde, Malezya Ordusu’na ait Türk yapımı ACV-300 ADNAN ve AV8 Gempita araçları görücüye çıktı. Toplamda 24 dakika uzunluğundaki belgeselde çok özel görüntülere yer verildi. Tugayın amblemi ise ‘PUMA’…

STM Banner

BERNAMA’nın İlgili Belgeseli:

Dünya’nın önde gelen askeri kara platformu üreticilerinden Türk FNSS şirketi, gösterdiği ihracat başarılarıyla isminden söz ettiriyor. Malezya Ordusu ile güçlü ilişkilere sahip FNSS, daha önce Malezya Silahlı Kuvvetleri’ne toplam 259 adet paletli Zırhlı Muharebe Aracı (ACV-300 ADNAN ) ve 8 adet 120mm Havan Taşıyıcı araç üreterek teslim etmişti.

ACV-300 ADNAN Programı ile Malezya Ordusu’nun büyük beğenisini kazanan FNSS, Malezya’lı iş ortağı DRB Hicom Defense Technologies Sdn Bhd. (DEFTECH) firması arasında 2011 yılında imzalanarak yürürlüğe giren 8×8 Tekerlekli Zırhlı Araç (AV-8) Projesi ile Malezya Ordusuyla olan iş birliğini doruk noktasına ulaştırdı. İmzalandığı tarihte ‘Türkiye’nin En Büyük Savunma İhracatı Projesi’ unvanına sahip olan proje kapsamında Malezya, 12 değişik konfigürasyonda 257 adet 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı tedarik etti.

PARS-IV-6x6-ÖOA-MKKA

İhracat faaliyetlerine ilaveten FNSS, Türk Silahlı Kuvvetleri için de kritik çalışmalar yürütüyor. Son dönemdeki Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (ÖMTTZA), Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü SAMUR, Mayına Karşı Korumalı Araçlar (MKKA), Zırhlı İstihkam İş Makinesi ve Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) gibi projeler FNSS tarafından yürütülüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Kara Kuvvetleri’ne YALMAN Kuleli KMC


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu