FNSS ZAHA’yı Endonezya’nın Kullanımına Sunmayı Hedefliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

FNSS tarafından geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA, çeşitli ülkeler tarafından yoğun ilgi çekiyor. ZAHA’ya yönelik ilgi gösteren ülkelerin başında ise Endonezya geliyor.

FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, Endonezya’da gerçekleştirilen Indo Defence Fuarı esnasında SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtladı. Genel Müdür Nail Kurt, ZAHA Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu aracın görev anlamında muadili, Amerikalıların AAV-7 aracı. Biz de Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile oturduk ve konuştuk, bunu sıfırdan tasarlayabileceğimiz konusunda anlaştık ve geliştirme + 27 aracın teslimatını kapsayan bir sözleşme imzaladık. Araç, FNSS tarafından sıfırdan tasarlandı. Bütün gövde tasarımı sıfırdan FNSS tarafından, FNSS ArGe birimi tarafından gerçekleştirildi.

Şu anda ZAHA’nın üretim safhası bitmek üzere. Aynı zamanda kalifikasyon süreci de tamamlanmak üzere. Önümüzdeki yıl başında teslimatları yapacağız.

Röportajın Tamamı:

Endonezya’ya ZAHA

Yaklaşık 5-6 ay önce Endonezya’nın Marin Komutanı, Türkiye’ye geldi. Aslında ilgileri olduğunu biliyorduk, testleri de gelip görsünler diye biz davet ettik. Gerçekten bu fikir çok işe yaradı, komutan ekibiyle birlikte geldi ve İzmir’de yapılan deniz ve kara testlerine katıldı. Araca bindi. Daha sonra Ankara’ya geldi. Ondan sonra işler hızlandı, bizim fuara getirme planımızı hemen devreye soktuk. Fuardan sonra da bir resmi geçide katılmak üzere kalacak. Bütçe ayarlamaya çalışıyorlar. 2023 içinde de bir güzel haber verebiliriz.

PT Pindad ile 10 yılı geçti diye hatırlıyorum bir ortaklık anlaşmamız var. O anlaşmanın ilk çocuğu, HARIMAU Orta Ağırlıkta Tank. Biliyorsunuz 18’lik ilk siparişi aldık ama toplam ihtiyaç çok fazla. Yani 200’ün üzerinde ihtiyaç var. Tabii bütçe ayarlamak kolay olmuyor, bütçe konusu halledilmeye çalışılıyor. Onun devamı gelecek. Siparişler gelecek çünkü birebir Endonezya Silahlı Kuvvetleri’nin istediği ürün yapıldı.

ZAHA

İlk prototipten sonra tekrar bazı talepleri oldu. Onlar da birebir karşılandı. Tamamen terzi işi bir çözüm oldu, ihtiyaç da var. Dolayısıyla peşi gelecek bir proje. İkinci çocuğumuz da İnşallah ZAHA olacak. Hem ilk ihracatı anlamında hem de Endonezya ile savunma iş birliklerimizin ve savunma sanayii iş birliğimizin pekiştirilmesi anlamında da çok güzel bir örnek daha olacak diye düşünüyorum.

ZAHA çok özel bir araç. Bizim TCG ANADOLU benzeri gemilerin olması lazım. Bu da çok küçük ülkelerde olacak bir şey değil. Endonezya büyük bir ülke zaten. Bu tür büyük ülkelerin kullanabileceği bir platform. İhracat için Orta Doğu, Uzak Doğu, Afrika, Güney Amerika ve Türki Cumhuriyetlere bakıyoruz. ZAHA’ya Orta Doğu’da bir ilgi var gibi. Silahlı Kuvvetleri’miz kullanmaya başladıktan sonra ilgi artacaktır.”

Sayın Nail Kurt ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamını, buraya tıklayarak izleyebilirsiniz…


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu