FNSS’ten Almanya’ya TEBER-35 ile ayranlı misilleme

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya’nın zırhlı kara araçlarında, komik ve iddialı bir testi vardır… Bir zırhlı kara aracının kulesindeki namluya, alkollü bir içecek konur ve araç o şekilde bir süre seyir icra eder. Kule stabilizasyonunun sağlamlığına vurgu yapılan testin sonunda, bardak kontrol edilir ve dökülmediği görülür…

Türkiye’nin zırhlı kara platformları üreticisi FNSS, Almanların Leopard 2 ile yaptığı bu testin bir benzerini yerli kule ve yine yerli bir içecek ile yaptı. FNSS, Konya Karapınar’da atış testleri gerçekleştiren PARS IV 8×8 Zırhlı Muharebe Aracı’nın üzerindeki TEBER-35 Uzaktan Komutalı Kule’nin namlusuna, bir bardak ayran koydu.

STM Banner

Akabinde engebeli arazide o şekilde bir süre yol alan PARS IV 8×8, akabinde durdu. Araç durduktan sonra TEBER-35 Kulesi’nin 35mm’lik namlusunun üzerinde duran ayran bardağına bakan araç personeli, ayranın dökülmediğini teyit etti ve içti…

Kim ne derse desin zekice, komik ve bir o kadar da cesur bir misilleme olmuş. Savunma sanayiinde bu şekilde PR içeriklerinin artması, hem yurt içi hem de yurt dışı faaliyetler açısından önemli. FNSS ekibine tebrikler…

Ayranlı misillemenin videosu:

TEBER-35 UKK

TEBER-35 UKK, tekerlekli ve paletli zırhlı araçlara entegre edilmek üzere geliştirilmiş, orta kalibre otomatik top ile teçhiz edilmiş ve ileri seviye hedef tespit ve atış kontrol sistemine sahip araç içerisinde bulunan nişancı ve komutan kontrol konsolları vasıtasıyla, nişancı ve komutan tarafından uzaktan komuta edilen bir kule sistemidir.

Uzaktan komutalı kulelerde, konvansiyonel kulelerinden farklı olarak, herhangi bir sepet yapısı bulunmadığından, araç içi kullanılabilir iç hacim kullanıcıya önemli bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca nişancı, araç içerisinde daha konforlu bir ortamda sistemi kullanabilmektedir. TEBER-35 UKK; tahrik sistemi, atış kontrol, beka ve ateş gücü alanlarında en son teknolojileri barındırmakta, üzerindeki algılayıcılar ve diğer elektronik sistemler sayesinde gece/gündüz, her türlü kötü hava şartında ve muharebe ortamında etkin şekilde görev yapabilmektedir. Hem nişancı hem de komutan, kulenin tüm fonksiyonlarını kontrol edebilmektedir. Komutanın nişancı üzerinde, istediği an komutayı devralma yetkisi bulunmaktadır.

TEBER-35

Kule elektrikli takat sistemine ve hareket halinde isabet oranını arttırmaya yönelik iki eksen stabilizasyon yeteneğine sahiptir. Kule, yan eksende 360° sınırsız dönebilme ve -10° ile +45° arasında silah yükseliş açısı yeteneğine sahiptir.

TEBER-35 UKK, ana silah olarak dakikada 200 atım hızına sahip, 35 mm kalibrede çift beslemeli otomatik top ve toplamda 115 adet atışa hazır mühimmat ile teçhiz edilmiştir. Kulede yer alan çift bölmeli mühimmat kutusuna yüklenen ve buradan silaha beslenen iki farklı tip mühimmat, farklı tipteki hedeflerin etkisiz hale getirilebilmesini sağlamaktadır.

İkincil silah donanımı ise elektrik tahrikli 7.62 mm Mk52 veya 7.62 mm gaz tahrikli makineli tüfek ile 1.000 adet atışa hazır mühimmattan oluşmaktadır. 7.62 mm elektrik tahrikli makineli tüfeğin en önemli avantajları, silahın tutukluk yapmasına sebep olan mühimmatın elektrik tahrikiyle dışarı atılarak silahın sorunsuz şekilde atışa devam edebilmesi ve atış sonrası ortaya çıkan zararlı barut gazının konvansiyonel gaz tahrikli makineli tüfeklere göre oldukça düşük olmasıdır.

GENEL BİLGİLER

Kule TipiUzaktan Komutalı Kule
Ana Teçhizat30 mm/40 mm Mk44 veya 35 mm/50 mm Bushmaster III
Atışa Hazır Mühimmat Sayısı30 mm – 400

35 mm – 115

İkincil Teçhizat (Eşeksenli)7.62 mm MT veya 7.62 mm Bushmaster Elektrik Tahrikli MT
Yan Eksen360° sürekli, Elektrikli
Yükseliş Ekseni-10° ila +45°, Elektrikli
Azami Hız> 1 rad/saniye (Yan ve Yükseliş Ekseninde)
StabilizasyonElektrik Tahrikli 2 Eksenli Stabilizasyon

TEBER-35

BOYUTLAR VE AĞIRLIK

Kule Ağırlığı< 3,000 kg
Halka Dişli Çapı1,700 mm
Dönüş Yarıçapı3,970 mm
Genişlik2.59 m
Yükseklik0.93 m
Uzunluk2.64 m

BEKA

Çepeçevre Balistik KorumaSTANAG 4569 (Koruma Seviyesi Gizli)
Sis HavanlarıOpsiyonel

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu