Rusya’nın bir Iskander füzesiyle 32 adet obüsü vurduğu anlar

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Ordusu, bir Iskander balistik füzesi ile Ukrayna’ya ait 32 adet D-20 obüsünü vurdu. Olaya ilişkin görüntüler, sosyal medyada paylaşıldı.

Ukrayna’ya yönelik saldırılarında 9K720 Iskander-M (NATO Rapor Adı: SS-26 Stone) kısa menzilli balistik füzesini aktif olarak kullanan Rus Ordusu, bu sefer oldukça stratejik hedefi vurdu. Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre; Rusya’nın Iskander-M ile hedef aldığı tesiste, Ukrayna’ya ait 30 adedin üzerinde 152mm’lik D-20 obüsü bulunuyordu.

STM Banner

Bir insansız hava aracı aracılığıyla anbean kaydedilen görüntülerden de anlaşıldığı üzere obüslerin tamamı, Iskander-M balistik füzesinin infilak etmesi sonucunda imha oldu. Öte yandan uydu görüntülerde, vurulan tesisin çevresinde birçok benzer tesisin bulunduğu görüldü. Rusya’nın o tesisleri de hedef alıp almadığı henüz belirsizliğini koruyor.

Olaya ilişkin görüntüler:

D-20 Obüsü

D-20, Sovyet yapımı bir obüs türüdür. 152mm çapa sahip obüs, sahra tipi kullanıma uygun yapıdadır. D-20, 1950’lerin sonlarında Sovyetler Birliği tarafından geliştirilmiş ve ardından birçok ülke tarafından benimsenmiştir. Yüksek atış menziline ve etkili ateş gücüne sahiptir. D-20 obüsleri, çeşitli muharebe senaryolarında kullanılmış ve hâlâ birçok ülkenin envanterinde bulunmaktadır.

Iskander Taktik Balistik Füze

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen 9K720 Iskander (NATO: SS-26 ‘STONE’) Balistik Füze Sistemi, 400 ila 500 kilometre arasına menzile sahiptir.

Iskander

Iskander-M füzesi, nükleer veya konvansiyonel olmak üzere 700 kilogram ağırlığında harp başlığı taşıma kapasitesine sahiptir. Ayrıca füzenin, Iskander-E isminde 280 kilometre menzile sahip bir de ihracat modeli bulunmaktadır. Iskander-M 10-30 metre dairesel sapmaya (CEP), Iskander-E ise 30-70 metre CEP’e sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu