Fransa, Ukrayna’ya CAESAR 155mm Obüs Sistemi Sevk Edecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa, Ukrayna’ya kendi envanterinde az sayıda bulunan CAESAR 155mm Kundağı Motorlu Obüs’lerden teslim edecek.

Ouest-France gazetesine özel bir röportaj veren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’ya CAESAR Obüs’ü tedarik edeceklerini açıkladı.

STM Banner

“Çok koordineliyiz. Dünden bir gün önce Şansölye Scholz ile bu konuda konuştum. Milan ATGM’den CAESAR’a kadar önemli ekipmanlar ve çeşitli silahlar teslim ediyoruz. Bu yolda devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Her zaman kırmızı bir çizgiyle, ki bu da savaşa girmemektir.”

Macron böylece Ukrayna’ya ilk kez obüs vereceklerini ifşa etmiş oldu. 155mm obüs sistemi daha önce DAEŞ’e karşı mücadele kapsamında Irak’ta kullanılmıştı.

CAESAR sisteminin menzili 40 kilometreye kadar çıkıyor. Sistem, dakikada 6-8 mühimmat ateşleyebiliyor. Ouest-France gazetesine göre Fransız Ordusu kendi envanterinden Ukrayna’ya 12 adet CAESAR sistemi verecek.

Fransa’nın envanterinde halihazırda 70 kadar CAESAR bulunuyor. Fransız Ordusu 2025 yılına kadar envanterine 109 adet CAESAR dahil etmeyi planlıyor.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly tarafından yapılan açıklamaya göre ise Fransa, Ukrayna’ya birden fazla CAESAR Obüs ve binlerce obüs mühimmatı teslim etmiş durumda.

6×6 veya 8×8 Kamyona Monteli 155mm Obüs sistemi olan CAESAR, 2009 yılından bu yana Fransız Ordusu ve diğer dünya orduları tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor.

Sistem bugüne kadar Afganistan, Lübnan, Mali, Irak, Orta Doğu ve Doğu Asya ülkelerinde kullanıldı. Sistemle bugüne kadar 100.000 atış icra edildiği biliniyor.

Sistemin kullanımının öğretilmesi kapsamında 40 kadar Ukrayna askerinin Fransız askerleri tarafından eğitilmesi bekleniyor.

Bugüne kadar Ukrayna’ya 155mm topçu sistemleri tedarik edeceğini açıklayan ülkeler ise şöyle:

  • Hollanda/PZH-2000
  • ABD/M177
  • Kanada/M777
  • Fransa/CAESAR

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Hava Kuvvetleri Ukrayna’ya Özel Kamikaze İHA Geliştirdi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Ouest-France

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu