ABD Hava Kuvvetleri Ukrayna’ya Özel Kamikaze İHA Geliştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Biden Yönetimi, Ukrayna’ya yönelik 800 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketi daha açıkladı. Paketin içeriği oldukça zengin.

ABD Başkanı Biden tarafından duyurulan yeni askeri yardım paketinin içeriğinde şunlar yer alıyor:

STM Banner
  • 72 adet 155mm Obüs
  • 144.000 adet topçu mühimmatı
  • 155mm obüslerin çekilmesi için 72 adet taktik araç
  • 121’den fazla “Phoenix Ghost” taktik İHA
  • Saha ekipmanları ve yedek parçalar

ABD, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı işgal girişiminden bu yana Ukrayna’ya 3.4 milyar dolarlık askeri yardım sağladı. Bu yardımların neredeyse yarısı olan 1.6 milyar dolarlık kısım sadece son iki hafta içerisinde onaylanıp Ukrayna’ya iletildi.

ABD'den Ukrayna'ya Javelin Tedariki
ABD’den Ukrayna’ya Javelin Tedariki

Amerikalı yetkililere göre ABD’nin bugüne kadar Ukrayna’ya ilettiği topçu sistemleri beş Ukrayna taburuna yetecek seviyede. Son iki hafta içerisinde Ukrayna’ya 100 adet 155mm obüs sistemi gönderildi.

Başkan Biden’ın açıklamasına göre her bir Rus tankı için ABD, Ukrayna’ya 10 adet tanksavar sistemi iletti. Biden, tanksavar silahlarıyla ilgili olarak şu ifadeyi kaydetti:

“Bazen yumuşak konuşmanız bir Javelin taşımanız gerekebilir.”

Phoenix Ghost Kamikaze İHA

Yeni pakette yer alan en ilginç ürün ise “Phoenix Ghost” isimli taktik İHA. Amerikalı yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre bu İHA, Ukrayna’nın isterleri göz önüne alınarak baştan sona ABD Hava Kuvvetleri tarafından tasarlandı.

ABD’nin geçtiğimiz haftalarda Ukrayna’ya tedarik etmeye başladığı Switchblade kamikaze İHA’larla benzerlikler gösterdiği belirtilen İHA’nın AEVEX Aerospace adlı bir şirket tarafından üretildiği kaydedildi.

Özellikleri

Amerikan gazetesi Politico’nun özel haberine göre Phoenix Ghost’un geliştirilmesine Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce başlandı.

Ürünü geliştiren ve 2017 yılında California merkezli olarak kurulan Aevex Aerospace firmasının toplamda 500 kadar işçisi bulunuyor.

Bilgilere göre Phoenix Ghost’un özellikleri şöyle:

  • Dikey-İniş Kalkış
  • 6+ saat hedef arayabilme
  • Infrared sensörleri (IR) sayesinde gece kullanımı
  • Switchblade’ten daha fazla dolanma kabiliyeti

Böylelikle Phoenix Ghost’un Switchblade’ten çok daha üstün özelliklere sahip yepyeni bir kamikaze İHA (dolanan mühimmat) olduğunu değerlendirebiliriz.

Bu özellikleri sayesinde Phoenix Ghost, Rus Ordusuna ait zırhlılar ve topçu sistemleri için son derece zorlayıcı bir sistem olacaktır.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Ukrayna’ya Tank Avcısı Switchblade’leri Sevk Ediyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Twitter

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu