Fransa ve İngiltere Yeni Nesil Füzeler için Anlaşma İmzaladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) ile Avrupalı savunma firması MBDA arasında geleceğin gemisavar ve seyir füzesinin geliştirilmesi için gerekli olan anlaşma imzalandı.

DGA tarafından yapılan açıklamaya göre Geleceğin Seyir/Gemisavar Silahı (FC/ASW) füzelerinin geliştirilmesi için yıllardır konuşulan proje resmen başlatıldı. Projeye İngiltere Savunma Bakanlığına bağlı Savunma Ekipman ve Desteği (DE&S) kurumu ile MBDA katılım sağlıyor.

STM Banner

Geliştirilecek olan yeni füzeler İngiliz üretimi Harpoon füzeleriyle Fransız üretimi Exocet füzelerinin yerini alacak.

futur missile antinavire/futur missile de croisière (FMAN/FMC) projesi ilk kez 2017 yılında başlatılmıştı. Projenin amacı 2030 yılına kadar derin taarruz ve gemisavar kabiliyeti sağlayacak yeni jenerasyon füzeler üretmek.

Eski Füzelerin Yerini Alacaklar

Yeni füzelerin İngiliz Donanmasında yer alan Type 26 sınıfı firkateynlerdeki Mk41 Dikey Atım Sistemi (VLS) ile Fransız Donanması envanterinde yer alan Sylver A70 VLS sistemleriyle uyumlu olması bekleniyor.

Füzeler, havadan atılan SCALP/Storm Shadow, havadan ve satıhtan atıan Exocet ile Harpoon gemisavar füzelerinin yerini alacak. Geliştirilen yeni nesil füzelerin 2030 yılına kadar hem İngiliz hem de Fransız hava ile deniz kuvvetlerinin envanterine girmesi hedefleniyor.

Harpoon
Harpoon

Projenin dizayn aşamasının normalde 2020 yılında başlaması bekleniyordu fakat anlaşma ancak 17 Şubat 2022 tarihinde imzalanabildi. Dizayn aşamasının en az dört yıl sürmesi bekleniyor.

Dizayn aşamasının ardından ise geliştirme ve üretim safhasının başlaması hedefleniyor. Takvime göre bu süreç ise en az 6 yıl sürecek. Gecikmelerden ötürü hedeflenen tarihlerin sarkması oldukça olası. Bu noktada 2032-2034 yıllarından söz edilebilir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk Donanmasından ATMACA Kararı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DGA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu