Fransa’dan 169 adet H160M helikopter siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız Silahlı Kuvvetleri, Hafif Müşterek Helikopter programı kapsamında AIRBUS’a 169 adet H160M helikopteri siparişi verdi.

Fransız Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen tedarik programı kapsamında ilerleyen yıllarda 49 adeti Fransız Deniz Kuvvetleri, 40 adeti Hava ve Uzay Kuvvetleri ile 80 adeti Kara Kuvvetleri’ne olmak üzere toplamda 169 adet H160M helikopteri teslimatı yapılacak.

STM Banner

İlk etabı imzalanan proje, prototip helikopterlerin geliştirilmesini ve ilk seri 30 adet helikopterin Fransız Silahlı Kuvvetleri’ne teslimini hedefliyor. Kalifikasyon süreçlerinin tamamlanması ile birlikte ilk helikopterlerin 2027 yılında teslim edilmesi hedefleniyor. Proje tamamlanana kadar 2000’den fazla kişiye istihdam sağlaması ve 15 yıl boyunca Fransız helikopter endüstrisine destek olması bekleniyor. Helikopterlerin komponentlerinin %80’i Fransa içerisinde üretilecek.

Hafif Müşterek Helikopter programı ile Fransız Silahlı Kuvvetleri, tek bir helikopter platformu ile bütün kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamayı planlıyor. Hava, Deniz ve Kara kuvvetlerindeki 5 farklı tipteki helikopterin yerine geçecekler. Helikopterler yüksek modülerlik sunması sayesinde kolaylıkla farklı görevlere adapte edilebiliyor.

H160M helikopteri, H160 helikopteri üzerinden devşirilmiş 6 ton kalkış ağırlığı sınıfında bir helikopterdir. Yeni nesil motorlar ile donatılan H160M, Blue Edge palleri sayesinde düşük akustik ize sahiptir.

Teslim edilecek H160M helikopterlerinde; Euroflir 410 elektro optik sistemi, Thales FlytX aviyonik suiti ile AirMaster C radarı, taktik veribağı, uydu haberleşme sistemi ve öz savunma suiti bulunacak. Gemisavar füzeler ve silah podları taşıma kabiliyetleri olacak helikopter, Sea Venom gemisavar füzesi ile ufuk hattının ötesinde suüstü harbi yapabilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı Teslimatları Devam Ediyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu