Fransa’dan Çin helikopterlerine can suyu

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız savunma şirketi Safran, Çinli havacılık ve uzay şirketi GDAT ile helikopter motorlarını desteklemek üzere sözleşme imzaladı.

Çin’in helikopter kiralama ve dağıtımında en büyük şirketlerinden biri olan GDAT, aynı zamanda onarım, idame ve acil kurtarma hizmetleri de sağlıyor. Safran’ın ilk anlaşması, GDAT’ın Airbus yapımı H225 tipi nakliye helikopterlerine güç veren Makila motorları için saat bazında destek hizmetlerini kapsayacak.

STM Banner

Bir diğer anlaşma ise şu anda İrlandalı kiralayıcı GD Helicopter Finance’den Şangay merkezli şirkete devredilmekte olan H160 orta sınıf helikopterlerindeki Arrano motorlarına odaklanacak. Sözleşmeler, toplam 140 motoru kapsayacak ve hizmet içi destek, bakım ve revizyon işlemlerini içerecek.

Safran, anlaşmaların Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Mayıs ayı başında ülkeye yaptığı devlet ziyareti sırasında Fransa’da imzalandığını açıkladı. Safran Helikopter Motorları CEO’su Cédric Goubet, “GDAT Group gibi lider bir helikopter şirketinin bize güvenmesinden özellikle gurur duyuyoruz. GDAT Group’un iddialı bir filo geliştirme stratejisi var ve başarıları için onları mümkün olan en iyi hizmetlerle destekleyeceğiz” dedi.

H225M

Airbus Helikopterleri Çin’de

Çin’in GDAT şirketi 2012 yılında kuruldu ve öncelikli olarak Ningbo ve Suzhou’da faaliyet gösteriyor.

Şirket 21 adet Airbus H225 helikopterine sahip. Desheng General Aviation adlı bölümü ise ülke genelinde belediye yönetimleri ve illerin acil kurtarma hizmetlerinden sorumlu. Firma, Nisan 2024’te Airbus’tan 20 adet H175 tipi 7 ton sınıfı genel maksat helikopteri tedarik etti.

Bir yıl önce, Genel Müdürlük sivil ve kamu kullanımı için 50 yeni H160 helikopteri tedariki için başka bir sözleşme imzaladı.

Airbus 2019 yılında, ülkenin devlete ait elektrik enerjisi şirketi ile ayrı bir projenin parçası olarak Çin’e bir H215 ağır sınıf helikopter teslim ettiğini açıkladı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu