Fransa’dan korvet alımını iptal eden Romanya’ya MİLGEM ziyareti

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait MİLGEM ADA Sınıfı TCG KINALIADA (F-514) Korveti, Romanya’nın Köstence Limanı’nı ziyaret etti.

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “TCG KINALIADA korvetimiz, “Romanya Deniz Kuvvetleri Günü” kutlamaları dolayısıyla 12-16 Ağustos 2023 tarihleri arasında Köstence’ye liman ziyareti icra ediyor.

STM Banner

Bu kapsamda; 12 Ağustos 2023 tarihinde Kuzey Görev Grup Komutanı ve TCG KINALIADA Komutanı tarafından, Romanya Donanma Komutanı Tümamiral Cornel-Eugen Cojocaru ve yerel makamlara ziyaretler gerçekleştirilmesinin ardından Slobozia Türk Şehitliği ziyaret edilerek çelenk koyma töreni düzenlendi. Ayrıca TCG KINALIADA korvetimiz, halkın ziyaretine açıldı.” ifadelerine yer verildi.

Romanya, Fransa’dan korvet tedarikini iptal etmişti

Geçtiğimiz hafta Romanya, Fransız Naval Group şirketiyle olan 4 adet Gowind 2500 Sınıfı Korvet tedarikini kapsayan anlaşmayı iptal etme kararı almıştı.

TCG KINALIADA

Naval Group’un söz konusu sözleşmeyi 4 senedir imzalamaması üzerine Romanya Savunma Bakanlığı, Haziran 2023’te Fransız şirkete bir ihtar çekmişti.

Son olarak Romanya Savunma Bakanlığı Korvet tedarik ihalesinin iptal edildiğini açıkladı. Bütçesel sıkıntılar sebebiyle ihalede ikinci olan Hollandalı Damen şirketiyle de sözleşme görüşmeleri gerçekleştirmeyen Romanya Savunma Bakanlığı’nın, ikinci el gemi tedariki yoluna gitmesi veyahut başka bir şirketle anlaşması bekleniyor.

MİLGEM’in İhracat Yolculuğu

STM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tasarlanan MİLGEM ADA Sınıfı Korvet’ten şu ana kadar Türk Deniz Kuvvetleri için 4 adet üretildi. Öte yandan Pakistan’a 4 adet ve Ukrayna’ya ise 2 adet ihraç edildi. Ukrayna’nın, yakın gelecekte 2 adet daha MİLGEM Korveti siparişi vermesi bekleniyor.

Öte yandan MİLGEM ihracatı için Malezya başta olmak üzere birçok ülkeyle temaslar gerçekleştiriliyor. MİLGEM ADA Sınıfı Korvetler baz alınarak geliştirilen 4 adet İSTİF Sınıfı Firkateyn’in de halihazırda inşa faaliyetleri devam ediyor. İlk firkateyn TCG İSTANBUL, bu yıl hizmete girecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu