Fransız Hava Kuvvetleri’ne Yunanistan telafisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa, Fransız Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 12 adet Rafale savaş uçağını Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne nakledilme kararı almasının ardından oluşan boşluğun kapatılması için 12 adet Dassasult Aviation Rafale savaş uçağı siparişi verecek.

Geçtiğimiz haftalarda Yunanistan; Fransa’dan 6 adedi yeni olmak üzere toplam 18 adet Rafale tipi savaş uçağı almaya karar vermiş ve bu karar, Fransa tarafından da onaylanmıştı. Edinilen bilgiye göre; toplam değeri 2 milyar avro olan anlaşma kapsamında ise 1.7 milyar avro uçaklara, 300 milyon avro ise uçaklar için tedarik edilecek yeni nesil mühimmatlara ödenecek. Fransa tarafından Yunanistan Hava Kuvvetleri (HAF) Komutanlığı’na teslim edilecek uçakların 6 adedi yeni, 12 adedi ise ikinci el statüsünde olacak. İkinci el 12 adet Rafale, Fransa Hava Kuvvetleri envanterinden teslim edilecek.

STM Banner

Fransa, Fransız Hava Kuvvetleri filosundan ayrılacak 12 adet ikinci el Rafale F3-R savaş uçağının telafisi için yıl sonuna kadar Dassault Aviation’a 12 adet Rafale siparişinde bulunacak. Böylelikle Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne 12 adet ikinci el savaş uçağı aktaracak olan Fransız Hava Kuvvetleri, 12 adet yeni uçak ile teçhiz edilmiş olacak.

Rafale F3-R

Rafale’nin F3-R konfigürasyonu, 31 Ekim 2018’de Fransız Savunma Tedarik Kurumu (DGA) tarafından onaylandı. F3-R konfigürasyonu, Rafale F3 standardının bir evrimidir. Uçağın operasyonel gerekliliklerinin; pilotların deneyimlerinden gelen geri bildirimler doğrultusunda sürekli iyileştirilmesi, süregelen sürecin bir parçasıdır.

F3-R konfigürasyonu, Rafale’in aşağıdaki ekipman ve silahları taşımasına olanak tanır:

  • MBDA tarafından üretilen Meteor Uzun Menzilli Havadan Havaya Füze

    Bu yüksek performanslı füze, 2013 ortasından bu yana teslim edilen tüm Rafale uçaklarında bulunan AESA Radarı ile maksimum etkiye ulaşıyor.
  • Thales Talios Yeni Nesil Lazer Hedefleme Podu

    Thales Talios Yeni Nesil Lazer Hedefleme Podu, lazer güdümlü hava-yer mühimmatları için işaretleme gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.
  • Safran AASM Hava Yer Mühimmatı

    Fransız Safran şirketi tarafından geliştirilen ASSM, havadan yere güdümlü bir mühimmattır. ASSM; IMU/GPS, IMU/GPS/IIR ve IMU/GPS/Lazer güdüm modlarına sahiptir. Burada kast edilen lazer güdümlü versiyon.
  • Çeşitli Sensör Sistemleri

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu