Fransız Hava Kuvvetleri’nde isim değişikliği

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Temmuz 2019’da Uzay Komutanlığı kurulmasıyla başlattığı süreç, 11 Eylül 2020 tarihinde yapılan isim ve logo değişikleriyle tamamlandı. Fransız Hava Kuvvetleri ismi resmiyetten kaldırılırken, yeni isim Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri olarak açıklandı.

11 Eylül Cuma günü açıklanan yeni logoya, “espace” kelimesi eklendi. Buna ek olarak logoda bulunan ve Hava Kuvvetlerini temsil eden çizgilere, dünya yüzeyini andıran çizgiler de eklendi.

STM Banner

Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General Philippe Lavigne, eski Hava Kuvvetleri yeni Hava ve Uzay Kuvvetleri personelinin uzaya çok stratejik şekilde yaklaşması gerektiğini belirtti.

Hava ve Uzay Kuvvetleri yaptığı açıklamada; askeri operasyonlardan öğrenilen yaşamsal çıkarımlar göz önüne alındığında, Fransa’nın uzayı stratejik bağımsızlığı için büyük bir pay olarak tanımladığını ve bu nedenle yerel olarak Commandement de l’espace (Uzay Kuvvetleri’nin) 3 Eylül 2019’da oluşturulduğunu belirtti.

Komutanlık, uzayda bir laboratuvar olan LISA’yı kurdu ve aynı zamanda Kasım 2020 içerisinde ilk Avrupa askeri uzay tatbikatı olan AstérX için hazırlanıyor.

Toulouse’da bulunan Uzay Komutanlığının, 2025’te yaklaşık 500 kişilik bir kadroyla tam operasyonel kapasiteye ulaşması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu