Fransız MAST-F programının ana yüklenicisi açıklandı

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Fransız hükümeti İhale Makamı OCCAR-EA, geçtiğimiz günlerde Geleceğin Taktik Havadan Karaya Füzesi (MAST-F) Programının geliştirilmesi, üretimi ve ilk hizmet içi destek aşamaları için Fransa merkezli MBDA ile sözleşme imzaladıklarını duyurdu.

MBDA, ihaleyi Yüksek Kademeli Füze/Uzun Menzilli Mobil Füze (MHT/MLP) konseptini önerdikten sonra aldı. MHT/MLP konseptinin özelliği ise modüler mimarisi sayesinde TIGER ve çeşitli kara veya hava muharebe platformlarına kolayca entegre edilebilmesidir.

MAST-F, TIGER helikopterinin MKIII versiyonu için ana muharebe tanklarını, altyapı sistemlerini ve muharebe gruplarını yüksek hassasiyet ve sınırlı tali hasarla etkisiz hale getirebilen bir silah sistemidir. Muharebe birimlerine çok yönlü ve hassas bir saldırı yeteneği sağlamak için tasarlanmıştır. MAST-F yine MBDA’nın geliştirmiş olduğu dünya çapında ilk hizmete giren 5. nesil kara muharebe füzesi olan Moyenne Portée füzesininin (MMP) üretiminden kazanılan teknolojik altyapıya dayandırılarak üretilecek.

MAST-F füzesinin geliştirme ve üretimin 10 yıl kadar sürmesi, servis içi hizmetlerine ise 2027’den itibaren başlaması bekleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: MKE’de Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi Açılışı ve Lansman Töreni

MKE’de Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi Açılışı ve Lansman Töreni


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu