FSVTS’in S-400 Açıklamasına SSB’den Yanıt

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Direktörü Dmitriy Şugayev’in S-400 ile ilgili açıklamasına, Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan yanıt geldi.

Dmitriy Şugayev tarafından bugün yapılan açıklamada, “İkinci S-400 bataryasının Türkiye’ye ikmali ve Türkiye’de kısmi yerli üretim için sözleşme imzalandı.” ifadelerine yer verildi. Şugayev’in tam da Türkiye’nin F-16 Blok 70 tedariki konusunda ABD’li yetkilerle görüşme halinde olduğu dönemde yaptığı açıklamaya, Türkiye’den yanıt geldi.

STM Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) kaynaklarından yapılan açıklamada, “Yeni bir gelişme söz konusu değil. İlk gün yapılan anlaşmaya göre süreç devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Benzer bir açıklama, yine Rus yetkililer tarafından Ağustos 2021’de yapılmış ve Türk makamlarınca yalanlanmıştı.

Türkiye’nin S-400 Tedariki

S-400

Türkiye, Eylül 2017 tarihinde Rusya Federasyonu ile “acil ihtiyaç” kapsamına iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (HSFS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında 1.3 milyar ABD Doları değerindeki ilk S-400 filosunu içeren parçaların teslimatları, Temmuz 2019 yılı itibariyle Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Bir S-400 filosunda/sisteminde, iki adet batarya bulunmaktadır. Yani Türkiye, halihazırda iki farklı noktaya S-400 HSFS yerleştirme kabiliyetine sahiptir.

Türkiye’nin S-400 HSFS için çeşitli füzeler teslim aldığı ve teslim alınan füzeler içerisinde, 400 kilometre menzile sahip en uzun menzilli füzenin de olduğu tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: SSB İsmail Demir’den GÖKDOĞAN Füzesi’nin Menziline Revize


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu