GE ile STM arasında Pakistan MİLGEM için yeni sözleşme

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli GE Marine şirketi ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Pakistan MİLGEM Programı kapsamında LM2500 Gaz Türbini tedariki için yeni bir sözleşme imzaladı.

GE Marine; Pakistan Donanması için üretilecek MİLGEM Korvetlerine güç sağlamak üzere, MİLGEM Korvetlerinin ana tahrik sistemi entegratörü olan STM ile LM2500 Gaz Türbin tedariki için sözleşme imzaladığını duyurdu. GE Marine Deniz Operasyonları Başkan Yardımcısı Kris Shepherd, “Pakistan Donanması’nın MILGEM korvetlerine güç sağlamak için kanıtlanmış LM2500 gaz türbinimizi sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. LM2500 gaz türbinlerimiz, Türk Donanması’nın ilki 2011’de hizmete giren dört MILGEM korvetinde güvenilir bir şekilde çalışmaya devam ediyor.” açıklamalarında bulundu.

STM Banner

Pakistan Donanması’nın MILGEM programı için teslim edilecek LM2500 gaz türbinleri, GE’nin Evendale, Ohio, ABD’deki tesisinde üretilecek.

PN MİLGEM Projesi

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında; yerli mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti’nin, 6 Eylül 2018 tarihinde Pakistan ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya müteakiben Pakistan’a ihraç edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu doğrultuda ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet üretilecek; bunların iki adetinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer iki adetinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirilecekti.

Pakistan Donanması MİLGEM Programı kapsamında “1. Gemi Omurganın Kızağa Konulması Töreni”, İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda icra edilmişti. Program kapsamında üretilecek üçüncü geminin “Sac Kesim Töreni” ise 9 Haziran 2020 tarihinde Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde icra edildi.

Program kapsamında ilk gemi 54’nci ayda, ikinci gemi 60’ncı ayda, üçüncü gemi 66’ncı ayda, son gemi ise 72’nci ayda tamamlanacaktır. İlk korvet 2023 yılında Türkiye’de, son korvet ise 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu