GE Marine’den Türkiye’ye LM2500 satışı

Roketsan-ATMACA-Banner

GE Marine, Türk Deniz Kuvvetleri için Sefine Tersanesi tarafından üretilen Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi’nde kullanılmak üzere LM2500 Gaz Türbinleri tedarik edecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait muharip unsurların ve yüzer birliklerin, akaryakıt ve su ikmallerini denizde ikmal yöntemiyle süratli bir şekilde yapmak amacıyla 1 adet Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DIMDEG) tedarik projesi, 28 Haziran 2018 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Sefine Tersanesi arasında imzalanmıştı.

STM Banner

Bu kapsamda ABD merkezli GE Aviation’ın bir parçası olan bağlı GE Marine ile Sefine Tersanesi arasında, DIMDEG’de kullanılacak LM2500 tipi gaz türbinlerinin tedarikiyle ilgili olarak bir sözleşme imzalandı. Konuyla ilgili olarak GE Marine Genel Müdürü Kris Shepherd tarafından yapılan açıklamada, “LM2500, GE’nin en popüler gazı türbinidir ve DIMDEG projesi için seçilmesinden heyecan duyuyoruz. Güçlü LM2500; hızlı çalıştırma özellikleri, kolay bakım, %99’dan fazla güvenilirlik ve %98’den fazla kullanılabilirlik özellikleri ile dünya çapında olağanüstü bir performans gösteriyor.” ifadelerine yer verildi.

DİMDEG

Türk Deniz Kuvvetleri’nin uzun süredir tedarikçisi olan GE, MİLGEM Projesi kapsamında üretilen ADA Sınıfı Korvetler’e de güç veriyor. Halihazırda envanterde bulunan dört adet ADA Sınıfı Korvet, dizel ve gaz türbini konfigürasyonunda bir GE LM2500 ve iki dizel motorla donatılmış durumda. Öte yandan Pakistan için üretilecek olan dört MİLGEM gemisi ile İSTİF Sınıfı Fırkateynlerde de GE ürünlerinin kullanılacağı tahmin ediliyor.

Önerilen İçerik:

Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DIMDEG)


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Herhangi bir savaş durumunda bu tarz sivil ve askeri gemilerin silah sistemleri ile donatılıp saldırı yada savunma amaçlı savaş gemisine dönüştürülmesi hep düşünülmeli ve hazır olmalı planlamada.örneğin böyle bir sivil gemi savaş esnasında gemi radarları,dikey fırlatma füze sistemleri ve hava savunma füze ve topları,torpido ve atmaca füzeleri ile donatılabilmeli.çatışma savaşa çok yönlü planlama yapılmalı.

    1. Sivil gemine silah takarsan, adamların sivil gemilerini vurmak için meşru nedeni olur. Son derece riskli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu