Geliştirilmiş ATAK’a, yenilenmiş MİLDAR gücü

Roketsan-ATMACA-Banner

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Geliştirme Projesi (ATAK-2), bugün Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında düzenlenen törenle imzalandı. T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinden elde edilen tecrübelerle geliştirilecek olan Ağır Sınıf Taarruz Helikopterinin tanıtım filminde, Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. tarafından geliştirilen MİLDAR Helikopter Atış Kontrol Radarı dikkat çekti. T-129 ATAK Helikopterinin silah istasyonuna entegre edilerek 2017 yılında kabul testleri tamamlanan MİLDAR; Ağır Sınıf Taarruz Helikopterinin gövde altında, küçültülmüş ebatlarıyla dikkat çekti. MİLDAR’ın 4 kat küçültülmüş yeni bir versiyonunun, IDEF-2019’da sergileneceğini sizlere daha önce bildirmiştik. ATAK-2’de pal üstünde kullanacağı tahmin edilen MİLDAR’ın, emsallerine göre çok daha küçük olması sayesinde gövde altında kullanacağı, böylelikle kesinleşmiş oldu.

STM Banner

MİLDAR Helikopter Atış Kontrol Radarı

Taarruz helikopterleri için atış kontrol yeteneği ve seyrüsefer desteği sağlayan METEKSAN SAVUNMA üretimi MİLDAR Atış Kontrol Radarı, milimetre dalga frekansında çalışan bir radar sistemdir. Bütün hava şartlarında çoklu yer ve hava hedefine yönelik otomatik tarama, tespit etme, yerini bulma ve sınıflandırma yapabilmektedir. MİLDAR, Taarruz Helikopterleri üzerinde yer alan RF güdümlü füzeler (UMTAS vb.) için silah angajmanı da yapabilmektedir.

Sistem, küçük hacim, düşük ağırlık ve düşük güç tüketimine sahiptir. Temel fonksiyonları olan hedef tespit, takip ve arazi profili oluşturma dışında, LPI (düşük algılanma olasılığı) özelliği, frekans atlama, ararken takip tapma (Track-While-Scan), çoklu hedef takibi yapabilme, ağır ve hacim açısından rakiplerine kıyasla minimal tasarıma sahip olma öne çıkan özellikleri arasındadır.

MİLDAR12km menzile kadar yer hedefleri (Tank, ZMA, ZPT, TTZA) ve 8km’ye kadar hava hedefleri (helikopter, İHA) için hassas açı ve menzil ayrışımı yaparken, hıza bağlı hedef tasnifi yapabilmektedir. Ayrıca muharebe esnasında helikopter üzerindeki silah sistemleriyle entegre olarak çalıştığında MİLDAR, helikopterin öldürücülük ve beka özelliklerini arttırmakta, muharebe sahasında helikopteri önemli bir kuvvet çarpanına dönüştürmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu