Gemiler bölgede: Düşen Reaper’ın enkazı Rusya’ya kaldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya’ya ait Su-27 savaş uçağının çarpması sonucu Karadeniz’e düşen ABD’ye ait Reaper SİHA’nın enkazı, Rusya’nın eline kaldı.

ABD, bir Rus Su-27 savaş uçağının üzerine yakıt dökmesinin ve pervanesine çarpmasının ardından istihbarat görevi icra eden Reaper insansız hava aracının, Salı günü Karadeniz’e düşürdüğünü açıkladı. Amerikalı yetkililer, Rusya’nın insansız hava aracının düşürüldüğü bölgeye gemiler gönderdiğini öngörüyor.

STM Banner

Yetkililer, iki Rus savaş uçağıyla karşılaştıktan sonra Karadeniz’e düşen insansız hava aracının enkazının, Moskova tarafından denizden çıkarılması halinde herhangi bir değerli istihbarat elde edilemeyeceğini söylüyor.

Öte yandan Rus yetkililer ise Salı günü düşürülen MQ-9 Reaper’dan geriye ne kaldıysa bulmaya çalışacaklarını söylediler. Rusya’nın dış istihbarat servisi başkanı Sergei Naryshkin, ülkesinin düşen Reaper’ın İHA’nın Kırım’ın batı kıyısı açıklarında olduğuna inanılan parçalarını kurtaracak teknolojik kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

ABD’li yetkililer, Rusya’nın bölgeye çoktan gemi gönderdiğine inanıyor.

Pentagon’da düzenlenen bir basın toplantısında Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, 32 milyon dolarlık insansız hava aracının bulunma olasılığı konusunda rahat görünüyordu. Milley şu açıklamalarda bulunmuştu: “Kurtarma operasyonları için çalışacağız. Bu ABD’nin malı. Ama muhtemelen parçalanmıştır. Açıkçası muhtemelen kurtarılacak pek bir şey yok. Hassas istihbarat vb. herhangi bir şeyin kaybına gelince… hafifletici tedbirler aldık. Dolayısıyla, değerli olan her şeyin artık değerli olmadığından oldukça eminiz.”

MQ-9-Reaper

ABD gemileri bölgeye sevk edilecek mi?

MQ-9 Reaper’ın enkazını bulunduğu yerden çıkaracak teknoloji, halihazırda bölgede yalnızca Rus ve Türk Donanmaları’nın envanterinde bulunuyor. ABD’nin kurtarma çalışmaları yapabilmesi için ise Türk Boğazları üzerinden Karadeniz’e kurtarma gemileri sevk etmesi gerekiyor.

Konuyla ilgili olarak dün “Gemilerin Boğazlardan geçişine izin verilecek mi?” sorusunu yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Akar, “Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı yakın iletişim halinde Cumhurbaşkanlığı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sonuçlarını önümüzdeki dönemde göreceğiz.” diye konuşmuştu.

Ne olmuştu?

14 Mart günü ABD’ye ait MQ-9 Reaper Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Karadeniz hava sahasında uçuş gerçekleştirirken Rus Su-27 savaş uçaklarının önlemesine maruz kaldı. Bir Rus Su-27 savaş uçağı, MQ-9 Reaper’ın motor pervanesine çarparak SİHA’nın itkisiz kalmasına neden oldu.

Bunun üzerine ABD, Reaper’ı mecburen Karadeniz’deki uluslararası sulara düşürmek zorunda kaldı. Reaper’ın enkazını bulunduğu yerden çıkaracak teknik altyapı ise bölgede halihazırda yalnızca Türk Deniz Kuvvetleri’nde bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Skynews

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu