Akar’dan Karadeniz’e düşen ABD SİHA’sı ile ilgili açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus Su-27 savaş uçağının çarpması sonucunda Karadeniz’e düşen ABD’ye ait MQ-9 Reaper SİHA hakkında açıklamalarda bulundu.

Akar, ABD’nin Karadeniz’de insansız hava aracının (İHA) düşmesi ve ABD’de enkazın alınması için Karadeniz’in ABD gemilerine açılmasına yönelik söylemlere ilişkin soruya, “Olayı yakından takip ediyoruz. Çeşitli temaslarımız var, bunlar sürüyor. Bu konuyu hem kendi içimizde hem de muhatabımız ABD’lilerle de görüşmek suretiyle makul ve mantıklı bir şekilde çözme konusunda gayret gösteriyoruz. Bunun uhuletle suhuletle çözümünden yanayız.” yanıtını verdi.

STM Banner

Kurtarma gemilerinin boğazdan geçişine izin verilecek mi?

“Gemilerin Boğazlardan geçişine izin verilecek mi?” sorusu üzerine Akar, “Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı yakın iletişim halinde Cumhurbaşkanlığı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sonuçlarını önümüzdeki dönemde göreceğiz.” diye konuştu.

mq9-reaper-weaponized
Reaper İHA

Ne olmuştu?

14 Mart günü ABD’ye ait MQ-9 Reaper Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Karadeniz hava sahasında uçuş gerçekleştirirken Rus Su-27 savaş uçaklarının önlemesine maruz kaldı. Bir Rus Su-27 savaş uçağı, MQ-9 Reaper’ın motor pervanesine çarparak SİHA’nın itkisiz kalmasına neden oldu.

Bunun üzerine ABD, Reaper’ı mecburen Karadeniz’deki uluslararası sulara düşürmek zorunda kaldı. Reaper’ın enkazını bulunduğu yerden çıkaracak teknik altyapı ise bölgede halihazırda yalnızca Türk Deniz Kuvvetleri’nde bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu