General Atomics BAYKAR’a özendi: Ukrayna’ya Reaper

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li insansız hava platformları üreticisi General Atomics, Ukrayna’ya MQ-9 Reaper Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) sevk etmeyi hedefliyor.

MQ-9 Reaper SİHA’nın üreticisi ABD’li General Atomics şirketi, Ukrayna’ya 2 adet SİHA sistemi sevk etmeyi hedefliyor. Edinilen bilgiye göre; 2 adet MQ-9 Reaper SİHA sistemi, Ukrayna’ya 1 dolar karşılığında yani ücretsiz bir şekilde sevk edilecek.

STM Banner

İlk olarak Ukrayna’ya 2 adet Reaper sistemi ve eğitim desteği vermeyi planlayan General Atomics, teklifinin kapsamını genişletti. Breaking Defense’e şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre yeni teklif; yedek parçaları, teknik desteği ve bazı veri aktarımı ve iletişim hizmetlerini de kapsıyor.

Ancak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, henüz bu tedariki onaylamadı. Şirket yetkililerine göre; ABD Savunma Bakanlığı’nın anlaşmayı onaylaması için yaptığı lobi faaliyetleri iki taraf arasındaki “sayısız görüşmeye” rağmen şimdiye kadar başarısız oldu.

Bayraktar-TB2

BAYKAR’dan ilham aldı

Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı’nda, BAYKAR tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’lar aktif bir şekilde rol aldı. BAYKAR bir taraftan Ukrayna’nın ücretini ödediği SİHA’ların sevkiyatını sürdürürken, bir taraftan da diğer ülke vatandaşlarının Ukrayna’ya Bayraktar TB2 SİHA satın almak için başlattığı kampanyalara kulak verdi.

Bu kapsamda birden fazla Bayraktar TB2 SİHA, Ukrayna’ya ücretsiz olarak BAYKAR tarafından hibe edildi. Halihazırda BAYKAR, Ukrayna’daki bir fabrikanın inşa faaliyetlerini de sürdürüyor.

Ukrayna’ya Bayraktar TB2 SİHA satın almak için kampanya başlatan ülkeler arasında, Kanada dikkat çekmişti. Kanada, Türkiye’nin Azerbaycan’a Bayraktar TB2 SİHA tedarik etmesi sebebiyle MX-15 adlı elektro-optik kamera için Türkiye’ye ambargo uygulama kararı almıştı.

MQ-9-Reaper

Şu anda Ukrayna’da, Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı SİHA olarak yalnızca Bayraktar TB2 bulunuyor. Bayraktar TB2, birden fazla ihalede fiyat/performans olarak MQ-9 Reaper’i geride bırakmıştı. Reaper’ı, Bayraktar TB2 SİHA ile AKINCI TİHA arasında bir yere konumlandırmak mümkün.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu