ABD muhribinden Husi füzelerine karşı 11 SM-2 atışı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanması’na ait USS Carney Muhribi, Kızıldeniz’de seyir halindeyken Yemenli Husi’ler tarafından atılan 3 adet seyir füzesiyle 8 adet drona angajman gerçekleştirdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Yemen’den Kızıldeniz boyunca İsrail yönüne fırlatılan 3 füze ile Irak ve Suriye’deki Amerikan üslerine saldıran insansız hava araçlarına (İHA) müdahalede bulunulduğunu açıkladı.

STM Banner

Pentagon Sözcüsü General Pat Ryder, basın toplantısında, Yemen’den İsrail yönüne fırlatılan füzeler ile Suriye ve Irak’taki ABD askeri üslerine yönelik İHA saldırılarına ilişkin bilgi verdi.

Ryder, Yemen’de karadan fırlatılan, Kızıldeniz boyunca kuzey istikametine, potansiyel olarak İsrail’deki hedeflere doğru gittiği bilgisini paylaştığı 3 füzenin “potansiyel tehdit olarak algılanması” nedeniyle bölgede görevli USS Carney savaş gemisi tarafından vurulduğunu belirtti.

Arleigh Burke sınıfı USS Carney (DDG-64) Muhribi, 3 seyir füzesi ile 8 drona karşı SM-2 Füzesi ile önleme gerçekleştirdi. 11 adet SM-2 Füzesi ile bahsi geçen hedefler imha edildi. USS Carney’in, hava ve füze savunma görevleri için bir süre daha bölgede olacağı üzerinde duruluyor.

SM-2

Son 1 hafta içerisinde ABD’nin Irak ve Suriye’deki üslerine gerçekleştirilen saldırılarda, birçok ABD askeri yaralanmıştı.

SM-2 MR RIM-66M Block IIIB

SM-2 füzelerinin en güncel konfigürasyonu olan RIM-66M Block IIIB, çift arayıcı başlığa sahiptir. Füze ara safhada, geminin atış kontrol radarı tarafından yönlendirilen bir yarı-aktif radar arayıcı başlığa (SARH); terminal aşamada ise kızılötesi arayıcı başlığa sahiptir.

Ağırlık: 707 kg
Uzunluk: 4.72 metre
Motor: Katı yakıtlı roket
Menzil: 74 ila 170 kilometre
İrtifa: 80.100 feet
Hız: Mach 3.5


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu