General Dynamics ile İspanya arasında PIRANHA 5 anlaşması

Roketsan-ATMACA-Banner

General Dynamics European Land Systems – Santa Bárbara Sistemas (GDELS-SBS) ve diğer üç şirketten oluşan ortak girişim, İspanya Savunma Bakanlığı ile 348 adet PIRANHA 5 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) tedarikini kapsayan 870 milyon ABD Doları değerinde bir anlaşma imzaladı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu anlaşma, 2.06 milyar ABD Doları değerindeki 1000 araçlık nihai anlaşmanın ilk etabını oluşturuyor. İspanya Savuna Bakanlığı tarafından siparişi verilen 348 aracın, yedi yıllık bir süre zarfında teslim edilmesi planlanıyor.

STM Banner

İspanyol Ordusu tarafından “Dragón” olarak adlandırılan araç, esasen GDELS 8×8 PIRANHA 5 TTZA’ya dayanıyor ve İspanyol Savunma Bakanlığı’nın istediği tüm İspanyol ulusal teknolojilerini içeriyor.

Halihazırda dünya çapında, 11.500 adetten fazla PIRANHA aktif olarak kullanılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Hesaba göre tanesi 2 milyon dolar civarında. Hemen alayım ben de birkaç tane. 11500 tane satılmış demek. Bizim de bu tip platformlarımız var, fuarda da görmüştüm,etkileyici. Sanırım ordu da memnun. Sorum şu : neden bizimkiler değil de onlarınki bu kadar sattı ? Teknolojileri mi daha iyi, yoksa ödeme şartları ya da fiyatı mı daha ehven ? Bunun tercih sebebinin nedeni acaba nedir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu