General Electric’in ismi değişti: KAAN’a da motor üretiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünyaca ünlü motor üreticisi General Electric (GE)’in ismi değişti ve GE Aerospace oldu. GE Aerospace, KAAN savaş uçağında kullanılan F110 motorlarının da üreticisi.

GE Aerospace, bugün, enerji alanında faaliyetlet gösteren GE Vernova ile ayrılmasını tamamladı ve bağımsız halka açık bir şirket olarak resmen faaliyete geçti. GE Aerospace, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) “GE” kodu altında işlem görecek.

STM Banner

GE Aerospace Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su H. Lawrence Culp Jr. yaptığı açıklamada; “Üç bağımsız, halka açık şirketin başarılı bir şekilde faaliyete geçmesiyle birlikte bugün, GE’nin yıllar süren dönüşümünde tarihi bir adım atıyoruz. Ekibimizle, zorluklar karşısındaki güçlü duruşları ve bu belirleyici anı başarma konusundaki kararlılıklarından dolayı büyük gurur duyuyorum.” dedi.

Culp sözlerine şöyle devam etti: “GE Aerospace, bir asırlık öğrenme ve GE’nin inovasyon mirasını ileriye taşıma hedefi üzerine inşa edilmiş güçlü bilançosuyla uçuşun geleceğini keşfetmeye, insanları göklere yükseltmeye ve onları güvenli şekilde evlerine ulaştırmaya daha fazla odaklanarak ilerleyişini sürdürecek. Tescilli yalın işletme modelimiz olan FLIGHT DECK’i temel alarak müşterilerimizin, çalışanlarımızın ve hissedarlarımızın hizmetinde tam potansiyelimizi ortaya koyacağımızdan eminim.”

F110-GE-129, General Electric, F-16 Blok 70, F-15QA, Milli Muharip Uçak, MMU F110-GE-129
F110-GE-129

Dünya çapında yaklaşık 44.000 ticari motor ve yaklaşık 26.000 askeri ve savunma motoruyla halihazırda kurulu bir altyapıya sahip olan GE Aerospace, hizmetler, itki gücü ve sistemler alanında kök salmış bir dünya lideridir. Şirket, 2023 yılında %70’i hizmetlerden ve motor yenileme pazarının güçlü ekonomisinden kaynaklanan yaklaşık 32 milyar dolar tespit edilmiş gelir elde etti.

KAAN ve F-16’ların da motor tedarikçisi

KAAN ile F-16 Fighting Falcon savaş uçaklarında kullanılan F110 Turbofan Motoru da GE Aerospace tarafından geliştirildi. Sivil ve askeri birçok platform için güç sistemleri üreten GE Aerospace, TEI (TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.)’nin de %46.2 oranında paydası konumunda bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu