Ukrayna’nın ‘gizemli’ füzeyle Rus hedefini vurduğu anlar

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukranya Ordusu, geçtiğimiz saatlerde ‘gizemli bir füze’ kullanarak Rus Ordusu’na ait bir hedefi vurdu. Füzenin tipi ise belirlenemedi.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre Ukrayna Ordusu, bugün sabah saatlerinde Ukrayna’daki Donetsk Oblastı’ndaki Tonenke yerleşimde yer alan Rus Ordusu’na ait bir hedefi vurdu. MiG-29 savaş uçağından atılan bir füzeyle vurulduğu öne sürülen hedefte, büyük çaplı bir patlama yaşandı.

STM Banner

Öte yandan bahse geçen mühimmatın, Fransız Safran şirketi tarafından geliştirilen AASM 250 HAMMER adlı hava-yer füzesi olabileceği öne sürüldü. Kısa süre önce Ukrayna’ya ait MiG-29 savaş uçaklarına entegre edilen AASM HAMMER; 125, 250, 500 ve 1000 kilogramlık bombaları güdümlü ve itkili hale getiren bir kit olarak biliniyor.

AASM HAMMER ailesi, 3 farklı güdüm kitinden oluşuyor ve bombalara; INS/GPS, INS/GPS/IR veya INS/GPS/Lazer yeteneği kazandırıyor. Ukrayna Ordusu tarafından kullanılan mühimmatın, INS/GPS güdümlü AASM 250 HAMMER olduğu üzerinde duruluyor.

Ancak bahsi geçen saldırı sırasında kullanılan mühimmatın AASM 250 HAMMER mi yoksa buna benzer farklı bir füze mi olduğu belirsizliğini koruyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu