GİS entegreli SARP UKSS teslimatları başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) entegre edilen SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) teslimatlarına başladı. GİS, TÜBİTAK-BİLGEM tarafından geliştirildi.

Sahada kendini ispatlamış olan ASELSAN ürünü uzaktan komutalı silah sistemlerinde kullanılan gerçek zamanlı işletim sisteminin de yerlileştirilmesi için süren çalışmalarda mutlu sona ulaşıldı. SARP uzaktan komutalı silah sistemlerinin TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) ile entegrasyonu tamamlandı ve GİS’li ilk sistemler müşteriye teslim edildi.

STM Banner

Dışa bağımlılığı azaltmak ve yerli ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla TÜBİTAK BİLGEM ile ASELSAN tarafından ortak olarak yürütülen çalışmalar sonucunda SARP artık tamamen milli yazılımlarla çalışıyor.

Aselsan haberleri, aselsan sarp dual, sarp dual, Kazakistan sarp dual, sarp dual ukss

ASELSAN tarafından geliştirilen SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ailesi, halihazırda Türkiye’nin de dahil olduğu 16’dan fazla ülke tarafından kullanılmaktadır. Türk Güvenlik birimleri envanterinde yer alan 2000 adetten fazla zırhlı araç, SARP UKSS ile silahlandırılmıştır.

SARP 7,62mm makineli tüfek, 12,7mm uçaksavar veya 40mm bomba atar takılabilen bir silah sistemidir. Tekerlekli/paletli zırhlı araçlara ve sabit platformlara entegre edilebilen ve uzaktan komutalı olması nedeniyle en üst seviyede personel güvenliğini sağlayan etkili bir sistemdir.

ÖNERİLEN İÇERİK: ASELSAN 2700’üncü SARP’ı teslim etti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu