GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi F-16’dan Atıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi, F-16 savaş uçağından atıldı. TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi, bu yıl envantere girecek.

Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirilen ilk havadan havaya füzeleri olan GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’ın test faaliyetleri, başarıyla devam ediyor. TÜBİTAK-SAGE tarafından yürütülen GÖKTUĞ Projesi kapsamında geliştirilen GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi, bir atış testini daha başarıyla tamamladı.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; 5 Temmuz 2022 tarihinde Sinop’ta gerçekleştirilen teste, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 3 F-16 Savaş Uçağı ile 1 KC-135 Tanker Uçağı katıldı. Atıcı uçak tarafından loft atış koşullarında hava hedefine karşı gerçekleştirilen atışta, füzenin radar arayıcı başlığı da kullanıldı.

Edindiğimiz bilgiye göre; ara safhada, F-16 uçağından veribağı ile alınan radar bilgileri ışığında hedef bilgileri güncellendi ve bu sayede başarılı güdüm gerçekleştirildi. Terminal safhada ise GÖKDOĞAN Füzesi’nin kendi aktif radar arayıcı başlığı tarafından hedefe kilit atıldı ve başarılı bir angajman gerçekleştirildi. Böylelikle GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi’nin geliştirme yolculuğunda, çok kritik bir aşama daha tamamlanmış oldu.

GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN Bu Yıl Envantere Giriyor

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzelerimizi bu yıl TSK’ya teslim edeceğiz. Milletimize verdiğimiz bu bayram hediyesi için emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. ” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan F-16 uçaklarına sertifikasyonu tamamlanmak üzere olan BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN Füzelerinin; AKINCI, AKSUNGUR ve Milli Muharip Uçak platformlarına entegrasyon faaliyetleri de devam ediyor.

GÖKTUĞ Projesi

AIM-9 ve AIM-120 Füzelerinin Amerika Birleşik Devletleri’nden tedarikinde çeşitli sıkıntıların yaşanması ve birim maliyetlerinin çok yüksek olması; yüksek irtifa hava savunmasını bu füzeler aracılığıyla F-16 savaş uçakları tarafından gerçekleştiren Türkiye’yi, milli havadan havaya füzelerini geliştirmek zorunda bırakmıştır. Bu kapsamda 2013 yılında GÖKTUĞ Projesini başlatan TÜBİTAK-SAGE, Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığını sonlandırmak için önemli bir adım atmıştır. GÖKTUĞ Projesi, BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM) ve GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM) olmak üzere iki ayrılmaktadır.

BOZDOĞAN

BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM)

BOZDOĞAN, ABD üretimi AIM-9X’in muadili olan Görüş İçi Hava Hava Füzesi’dir. Mükemmel Nişan Hattı Sapma (off-boresight ) açısı sağlayan yüksek çözünürlüklü Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa sahip olan BOZDOĞAN, elektronik harbe karşı dayanıklı yapıdadır. Yaklaşık 25 kilometre menzile sahip olan füze, ses hızının 3 katı hıza (Mach 3) ulaşabilmektedir ve vektör kontrolü sayesinde yüksek manevra yeteneğine sahiptir. IIR başlığı sayesinde, seyir füzelerine dahi etki edebilecek şekilde geliştirilmiştir.

Füze Adı:BOZDOĞANAIM-9X Sidewinder
Ağırlık:140 kilogram84 kilogram
Uzunluk:3.3 metre3 metre
Çap:160 milimetre127 milimetre
Menzil:25+ kilometre30+ kilometre
Hız:4+ Mach2.5+ Mach
Tipi:Görüş İçiGörüş İçi

TÜBİTAK-SAGE ve 401’inci Test Filo Komutanlığı iş birliği ile Nisan 2019’da çırpıntı (flutter) testleri başlatılan BOZDOĞAN’ın; Kasım 2019’da yerdeki F-16 kanadından test atışı gerçekleştirilmiş ve 4 kilometre yükseklikteki yüksek hızlı insansız hava aracını başarıyla imha etmiştir. BOZDOĞAN’ın, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan AIM-9 Sidewinder Füzelerinin yerini alması planlanmaktadır.

GÖKTUĞ-Hava-Hava-Füzesi

GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM)

GÖKDOĞAN, ABD üretimi AIM-120 AMRAAM’ın muadili olan Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi’dir. Katı hal tasarımlı Aktif Radar (AR) Arayıcı Başlığı bulunan GÖKDOĞAN; at-unut, birden fazla hedefe kilitlene bilme, atış sonrası kilitlenebilme ve her açıdan atış yeteneklerine sahiptir. Elektronik harbe karşı dayanıklı olan füze, karıştırma kaynağına güdümlenebilmektedir. Yaklaşık 65 kilometre menzile sahip olan füze, veri bağı sayesinde hedef güncellemesi yapabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: IIR Güdümlü ATMACA Kıyı Savunma Sistemi’nden Başarılı Atış


Kaynak: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu