IIR Güdümlü ATMACA Kıyı Savunma Sistemi’nden Başarılı Atış

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen IIR Güdümlü ATMACA Füzesi’ne Kıyı Savunma Sistemi’nin ilk test atışı, başarıyla gerçekleştirildi. 

Milli imkanlarla Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, bu yıl içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmişti. Aktif Radar Frekans (RF) Arayıcı Başlığa sahip ATMACA Füzesi’nin farklı konfigürasyonları üzerine çalışan Roketsan, yeni bir aşama kaydetti.

STM Banner

Bugün gerçekleştirilen test ile ATMACA Silah Sistemi’ne, Mobil Sahil Bataryası konseptinde kullanımına yönelik olarak kara aracından atış yeteneği ve koordinata hücum kabiliyeti kazandırılması sağlandı. Bu doğrultuda Roketsan, IIR Güdümlü olduğu tahmin edilen ATMACA Füzesi’nin “Koordinata Güdümlü Atış Testi”ni başarıyla gerçekleştirdi.

Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ tarafından Mart 2022’de SavunmaSanayiST’ye yapılan açıklamada, “Roketsan olarak Kıyı Savunma Sistemi üzerinde çalışıyoruz. Kara ATMACA’nın yanı sıra çok kısa süre içerisinde ATMACA Gemisavar Füzesi üzerinden geliştirdiğimiz Kıyı Savunma Sistemi’mizi hayata geçireceğiz. Bu doğrultuda, Kıyı Savunma Sistemi’mizde kullanacağımız Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa sahip ATMACA Füzemizin bu yıl içerisinde harp başlıklı atışını gerçekleştireceğiz.” ifadelerine yer verilmişti.

ATMACA Füzezi Harp Başlıklı Test

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; IIR Başlıklı ATMACA Gemisavar Füzesi’nin sahip Kıyı Savunma Sistemi’nin ilk atışlı testi, bugün Sinop’ta gerçekleştirildi. Roketsan’ın bir diğeri ürünü olan TRG-300 Karadan Karaya Füze Sistemi’nin silah sistemine benzer bir yapı üzerine inşa edilen Kıyı Savunma Sistemi’nden atılan IIR Güdümlü ATMACA Füzesi, deniz yüzeyindeki hedefi hassasiyetle vurdu.

Bu testle birlikte Roketsan; Türkiye’nin ilk IIR güdümlü milli gemisavar füzesinin atışı testini, yine Türkiye’nin ilk milli kıyı savunma sisteminden gerçekleştirmiş oldu. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; IIR Güdümlü ATMACA Füzesi ile şu ana kadar ATMACA Projesi kapsamında elde edilen en yüksek hassasiyet değerine sahip vuruşlardan biri kaydedildi.

KARA ATMACA

Ayrıca ATMACA Kıyı Savunma Sistemi, aynı zamanda Kara ATMACA Karadan Karaya Seyir Füzesi için de kritik öneme sahip. Kara ATMACA’da, ATMACA Kıyı Savunma Sistemi’ne benzer bir silah sisteminin kullanılacağı biliniyor.

Kara ATMACA Karadan Karaya Seyir Füzesi’nin geliştirilmesine yönelik sözleşme, geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Roketsan arasında imzalanmıştı. Kara ATMACA, 250+ km menzilli RF/IIR Güdümlü ATMACA Gemisavar Füzeleri’ne kıyasla daha yüksek menzile sahip olacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Kara ATMACA Karadan Karaya Seyir Füzesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu