GÖKTUĞ, GÖKHAN ve GEZGİN’deki Son Durum

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK-SAGE Müdürü Gürcan Okumuş; GÖKTUĞ, GÖKHAN ve GEZGİN Projelerindeki son duruma değindi. GÖKHAN, Türkiye’nin ilk ramjet itkili hava hava füzesi olacak.

SAHA EXPO Fuarı esnasında SavunmaSanayiST.com’un sorularını cevaplayan TÜBİTAK-SAGE Müdürü Gürcan Okumuş; GÖKTUĞ, GÖKHAN ve GEZGİN Projeleri’ndeki son duruma ve gelecek faaliyetlere değindi. Aynı zamanda TÜBİTAK-SAGE’nin ramjet itki sistemi çalışmaları da devam ediyor.

STM Banner

GÖKTUĞ Projesi kapsamında geliştirilen GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN Hava Hava Füzelerinin testlerinin devam ettiğini açıklayan Gürcan Okumuş, 2023 yılında füzelerin seri üretime geçeceğini vurguladı. Okumuş, FAZ-II kapsamında daha uzun menzilli GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzelerini geliştirilebileceğine işaret etti.

GÖKHAN Projesi’ndeki son aşamayı değerlendiren Gürcan Okumuş, şu anda proje takviminin önünde gittiklerini açıkladı. GEZGİN Seyir Füzesi’nin iyi bir aşamada olduğunu ifade eden Okumuş, gelişmelerin zamanı gelince proje ile ilgili açıklamaların farklı kurumlar tarafından yapılacağını açıkladı.

Röportajın Devamı ve Tamamı:

Öte yandan halihazırda ScramJet motoru üzerinde çalışmaların sürdürüldüğüne değinen Gürcan Okumuş, Türkiye’nin ilk hipersonik füzesinin geliştirilmesinde TÜBİTAK’ın önemli katkılarının olacağı hususunu vurguladı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu