TUSAŞ’ın HÜRJET ve MMU Projelerindeki Son Durum

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, HÜRJET Jet Eğitim Uçağı ve Milli Muharip Uçak (MMU) projelerindeki son durumla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Temel KOTİL, “HÜRJET, 18 Mart 2023’te uçacak. Hava Kuvvetleri için 2025’te seri imalatı başlayacak. Yurt dışına pazarlaması devam ediyor. Çok yeni, modern bir cihaz. 1.4 Mach yani sesin 1.4 katında uçuyor, süpersonik bir uçak. Küçük bir F-16 ancak küçüklüğüne bakmayın; üzerindeki ASELSAN üretimi radarları ve Roketsan üretimi füzeleriyle küçük bir canavar olacak.

STM Banner

Milli Muharip Uçak, yakında iniş takımları üzerinde duracak, montajı devam ediyor. Montaj, buzdağının tepesidir. Onun arkasında; rüzgar tünelleri, modelleri, mekanik testleri, tasarımı bir ton şey var. Şimdi buzdağının tepesindeyiz. Biz, 18 Mart 2023 tarihinden hiç şaşmadık.

T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ATAK-II, 1.5 ton mühimmat taşıyabilecek. Dünya’da en iyi helikopter Apache derler, işte bu onun muadili. Sonradan yaptığımız için İnşallah bu ondan daha iyi olacak. O da aynen dolu dizgin gidiyor. Onda da değişen bir şey, hedef revize yok.” ifadelerini kullandı.

ÖNERİLEN İÇERİK: ASELSAN’dan MMU’ya Özel Kaska Entegre Kumanda Sistemi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu