Gözcü İHA TOGAN’ın ilk ihracat yolculuğu tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

STM tarafından geliştirilen Gözcü İHA TOGAN’ın ilk ihracat başarıyla tamamlandı. TOGAN, Nijerya’da güvenlik birimlerinin kullanımına sunuldu.

Otonom insansız hava aracı alanında önemi bir yetkinliğe ulaşan STM, TOGAN Otonom Döner Kanatlı Gözcü İHA Sistemi’nin ilk ihracatını gerçekleştirdi. İmzalanan sözleşme kapsamında TOGAN, Nijerya güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu.

STM Banner

Taktik seviye keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerinde kullanmak üzere tasarlanan TOGAN, geçtiğimiz yıl Türk güvenlik güçlerinin envanterine girmişti. Otonom şekilde havada görev değişimi/devri yapabilen TOGAN, operatörlere kesintisiz ve uzun süreli gözetleme kabiliyeti sunuyor.

Tek bir TOGAN platformu, 10 kilometre menzilde 45 dakika boyunca görev yapabiliyor. TOGAN, 30x optik zoom seviyeli gündüz ve kızılötesi görüntü sistemleri ile gece ve gündüz efektif operasyon imkânı sunuyor. Platform, özgün otopilot ve bilgisayarlı görü yazılımları sayesinde otonom olarak hareketli hedef takibi gerçekleştirebiliyor.

Togan

Gelişmiş bilgisayarlı görü algoritmaları sayesinde hedef tespit, tanıma, teşhis ve teknik analiz yapabilen TOGAN, görüntü kıymetlendirme çalışmalarında kullanıcıya kolaylık sağlıyor. Görev değişimi özelliğiyle bir TOGAN’ın bataryası belli seviyenin altına geldiğinde, diğeri otomatik olarak görevi devralabiliyor ve bu sayede kullanıcıya kesintisiz kullanım sağlıyor.

Vurucu İHA’larla müşterek operasyon yapabiliyor

Harekât sahasında tek bir er tarafından kolaylıkla taşınabilen ve kullanılabilen Gözcü İHA Sistemi TOGAN, geliştirilen uçuş kontrol, görev planlama ve hedef tespit sistemleri vasıtasıyla, diğer STM platformlarıyla da müşterek görev gerçekleştirebiliyor. TOGAN platformları, müşterek Yer Kontrol İstasyonu yazılımı vasıtasıyla STM’nin Taşınabilir Vurucu İHA sistemleri KARGU, ALPAGU, ve BOYGA ile gerçek zamanlı, otomatik hedef bilgisi aktarabilecek şekilde tasarlandı.

Kabiliyetler | Yetkinlikler

  • Gündüz ve gece etkin operasyon
  • Gerçek zamanlı mobil veya statik nesne tanıma ve takibi
  • Yüksek performanslı otonom seyrüsefer ve uçuş control sistemi
  • Birden fazla platform arasında havada otomatik görev değişimi
  • Tek personel tarafından kullanılabilme
  • 3-Eksen, 30x Elektro Optik Görüntüleme POD’u
  • 3-Eksen stabilize Gece Görüş POD’u
  • Entegre 3-Eksen Gündüz ve Gece Görüş POD’u (opsiyonel)

Teknik Özellikler

Menzil: < 5 / 10 km
Görev Süresi: < 45 dakika
Faydalı Yük: 3-Eksen Stabilize Görüntüleme Sistemi (30x EO + IR)
Tahrik Sistemi:Elektrikli
Kalkış / Fırlatma:Dikey İniş Kalkış (VTOL)

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu