GBSD Balistik Füze Sistemi için 13.2 milyar dolarlık sipariş

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri, Minuteman III Kıtalararası Balistik Füze Sistemi’nin yerini alacak Ground Based Strategic Deterrent (GBSD) için 13.2 milyar dolarlık sözleşme imzaladı.

ABD Hava Kuvvetleri (USAF), Northrop Grumman Systems ile Minuteman III Kıtalararası Balistik Füze Sistemi’nin yerini alacak olan Ground Based Strategic Deterrent (GBSD) Sistemi’nin test ve tasarım faaliyetleri için 13 milyar 293 milyon 562 bin 839 ABD Doları değerinde bir sözleşme imzaladı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Northrop Grumman Systems, sözleşme kapsamında birçok yerde çalışmalar gerçekleştirecek ve bu çalışmaları Şubat 2029’a kadar tamamlayacak. ABD Hava Kuvvetleri, sözleşmeye binaen 2020 yılı için Northrop Grumman Systems’a 85 milyon ABD Doları değerinde ödeme gerçekleştirecek.

LGM-30 Minuteman III

ABD’li Boeing firması tarafından geliştirilen LGM-30 Minuteman III Kıtalararası Balistik Füze Sistemi (ICBM); silodan atılan, üç adet katı yakıtlı roket motoru bulunan, yaklaşık 10.000 kilometre menzile ve Mach 23 hızına sahip stratejik bir füze sistemidir. 1960’lı yıllardan itibaren kullanıma alınan füze, halihazırda ABD’nin en caydırıcı sistemlerinden birisidir. Füzenin fırlatma merkezi ile kontrol merkezi arasındaki bağlantı kesildiğinde, Boeing E-6 Mercury uçağı tarafından füze komuta ve kontrol edilebilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu