GÜLERYÜZ: “ALPAGUT İHA Tek Değil, Devamı Gelecek”

Roketsan-ATMACA-Banner

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Roketsan ile ortaklaşa geliştirdikleri ALPAGUT Dolanan Mühimmatı hakkında açıklamalarda bulundu. ALPAGUT’un devamı gelecek.

Roketsan ile STM tarafından milli imkanlarla geliştirilen ALPAGUT Akıllı Dolanan Mühimmat’ın lansmanı, geçtiğimiz gün SAHA EXPO esnasında gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in katılım sağladığı tören esnasında ALPAGUT ilk kez görüntülendi.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan STM Genel Müdürü Özgür GÜLERYÜZ, ALPAGUT hakkında önemli açıklamalarda bulundu. GÜLEYÜZ tarafından yapılan açıklamada, “Dolanan mühimmatlar konusunda çok uzun süredir çalışmalarımız var, yetkinliklerimiz oldukça olgunlaştı.

Ancak mühimmat konusunda eksikliklerimiz mevcut. Roketsan, Dünya çapında kendilerini kanıtlamış ürünlere sahip. Bu iş birliği ile iki firmanın yeteneklerini birleştirerek gelecek için çok yetkin ürünler ortaya koymak için yola çıktık.

ALPAGUT’taki amacımız, başta İHA platformlarından bırakılacak bir dolanan mühimmat geliştirmek. En modern alt sistemleri kullanılacak bir sistem olacak. Hava platformları ile başlayacağız, daha sonra kara ve deniz platformlarına entegre edilecek. ALPAGUT, tek değil; ilk diye söyleyeyim. İnşallah hem menzil hem de farklı özellikler açısından devamı gelecek. Hedefimiz, 2023’in ilk yarısında ALPAGUT’u envantere girmeye hazır hale getirmek.”

ALPAGUT Akıllı Dolanan Mühimmat Özellikleri

Operasyon Menzili60+ km
Havada Kalış Süresi60+ dk
Harp Başlığı11 kg Parçacık Etkili, Zırh Delici ve Termobarik seçenekli
TapaÇarpma ve Yaklaşma Algılayıcı Tapa
Etkinlik Yarıçap45 m
Seyir / Dalış Hızı35 m/sn – 100 m/sn
Dolanma İrtifası300 – 1.500 m (1.000-5.000 ft)
Servis İrtifası3.500 m (10.000 ft)
İtkiElektrik Motoru – Pervane
Ağırlık45 kg
Boy2.3 m
Kanat Açıklığı2.5 m
Kesit Alanı240 mm
Operasyon Sıcaklığı-35 / +55 ℃ de görev yapabilme
Hedef SetiMobil ve Yerleşik Düşman Hava Savunma Unsurları, Radar veya Haberleşme Unsurları, Komuta Merkezleri, Hafif Zırhlı Kara Araçları ve Diğer Hedefler
Entegre hava PlatformlarıAKINCI, AKSUNGUR vb. TİHA’lar, ANKA, TB-3 SİHA’lar, HÜRKUŞ, DENİZ KARTALI, ATAK-2, GÖKBEY
Entegre Kara PlatformlarıEnvanterdeki silahlı kara araçları, İnsansız Kara Araçları
Entegre Deniz PlatformlarıMİLGEM sınıfı Gemiler, SİDA’lar.

ALPAGUT hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu