ALPAGUT Akıllı Dolanan Mühimmat Tanıtıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

ALPAGUT Akıllı Dolanan Mühimmat, bugün ilk kez tanıtıldı. STM ve Roketsan tarafından geliştirilen ALPAGUT, muharebe sahasına yeni bir soluk getirecek.

Milli imkanlarla STM ve Roketsan iş birliğiyle geliştirilen ALPAGUT Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi, SAHA EXPO Fuarı esnasında bugün düzenlenen lansman töreni esnasında ilk kez görüntülendi. Lansman törenine; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz katıldı.

STM Banner

ALPAGUT’un iş birliği protokolünde konuşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Türk savunma sanayiinin önemli iki kurumu ROKETSAN ve STM, akıllı dolanan mühimmat sistemi ALPAGUT için güçlerini birleştirdi. Bu alandaki milli mühendislik tecrübemizin önemli bir yansıması olan ALPAGUT, kara, deniz hedeflerinin yanı sıra, radar ve haberleşme sistemlerine, komuta merkezi gibi kritik tesislere ve fırsat hedeflerine karşı etkin bir güç olacak. Hayırlı olsun” dedi.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci de “STM ile gerçekleştirdiğimiz başarılı iş birliğinin sonucunda harp sahasının değişen konseptlerine uygun bu teknolojiyi Türkiye’mize kazandırıyoruz. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri’miz ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirdiğimiz ALPAGUT’un önemli bir ihracat potansiyeline de sahip olacağını ve Türkiye’nin savunma sanayisindeki öncü rolünü pekiştireceğini şimdiden görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise, “Akıllı dolanan mühimmat alanındaki STM tecrübesi ve yetkinliğini, ROKETSAN iş birliği ile farklı bir seviyeye çıkarıyoruz. ALPAGUT’un, güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere, dost ve kardeş ülke orduları için sahada oyun değiştirici ve vurucu bir güç olacağını değerlendiriyoruz” diye konuştu.

ALPAGUT Hedefini Fark Edilmeden Vuracak

Gece ve gündüz operasyon yapabilecek ALPAGUT, hareketli veya sabit kara, deniz hedeflerine, radar ve haberleşme sistemlerine, hafif zırhlı kara veya deniz araçlarına, komuta merkezi gibi kritik tesislere, personele ve fırsat hedeflerine karşı etkin bir güç oluşturacak.

60 kilometre operasyonel yarıçapı, 60 dakikadan fazla havada kalma süresi ve farklı tipte harp başlıkları taşıyacak ALPAGUT, tekli ve sürü konseptine uygun kullanılabilecek.

Sistem çalışma konsepti olarak ateşlendikten ya da bırakıldıktan sonra, havada belli bir süre dolanarak hedef tespiti, takibi ve hedef kıymetlendirme faaliyetlerini icra edecek ve yerden gönderilen kullanıcı onayı ile otonom olarak belirlenmiş hedefe dalış yaparak hedefi imha edecek.

ALPAGUT-4

ALPAGUT sahip olduğu iki modlu arayıcı başlık ile hedefi fark edilmeden tespit ve teşhis edebiliyor, konum karıştırıcı sistemlerden etkilenmiyor ve hassas güdüm-kontrol tahrik sistemi ile hedefe nokta atışı yönlenebiliyor. Sistem tüm bu özelliklerin yanı sıra at-unut özelliği ile de kullanıcısına önemli avantajlar sunuyor.

Sistem; insanlı ve insansız kara/hava/deniz araçlarına hızlı entegre edilebilmesiyle de öne çıkıyor. Geliştirilecek sistemin yerli SİHA sistemleri ile entegre bir şekilde çalışarak mobil hava savunma sistemleri, stratejik yer unsurları ile asimetrik hedeflere hızla angajman sağlayabilmesiyle harp ortamında önemli bir oyun değiştirici olması hedefleniyor.

ALPAGUT Teknik Özellikleri

Operasyon Menzili60+ km
Havada Kalış Süresi60+ dk
Harp Başlığı11 kg Parçacık Etkili, Zırh Delici ve Termobarik seçenekli
TapaÇarpma ve Yaklaşma Algılayıcı Tapa
Etkinlik Yarıçap45 m
Seyir / Dalış Hızı35 m/sn – 100 m/sn
Dolanma İrtifası300 – 1.500 m (1.000-5.000 ft)
Servis İrtifası3.500 m (10.000 ft)
İtkiElektrik Motoru – Pervane
Ağırlık45 kg
Boy2.3 m
Kanat Açıklığı2.5 m
Kesit Alanı240 mm
Operasyon Sıcaklığı-35 / +55 ℃ de görev yapabilme
Hedef SetiMobil ve Yerleşik Düşman Hava Savunma Unsurları, Radar veya Haberleşme Unsurları, Komuta Merkezleri, Hafif Zırhlı Kara Araçları ve Diğer Hedefler
Entegre hava PlatformlarıAKINCI, AKSUNGUR vb. TİHA’lar, ANKA, TB-3 SİHA’lar, HÜRKUŞ, DENİZ KARTALI, ATAK-2, GÖKBEY
Entegre Kara PlatformlarıEnvanterdeki silahlı kara araçları, İnsansız Kara Araçları
Entegre Deniz PlatformlarıMİLGEM sınıfı Gemiler, SİDA’lar.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; STM’nin ALPAGU ve KARGU Kamikaze İHA, Roketsan’ın ise hassas güdümlü mühimmat alanında sahip olduğu bilgi birikiminin bir sonucu olan ALPAGUT, elektrikli tahrik sistemine sahip. İki Modlu Arayıcı Başlık ile teçhiz edilen ALPAGUT’ta, çift yönlü veribağı bulunuyor. Bu özellikleri sayesinde tamam man-in-the-loop yapıda olan ALPAGUT, hedefine ulaştığı ana kadar operatörün kontrolünde manevra gerçekleştirebiliyor.

ALPAGUT-5

II. Karabağ Harekatı ve Rusya-Ukrayna Savaşı, dolanan mühimmatların gövde gösterisi yaptığı iki muharebe sahası olarak biliniyor. Bu menzil sınıfında, II. Karabağ Harekatı esnasında STM üretimi ALPAGU Dolanan Mühimmatı aktif olarak kullanıldı. Rusya-Ukrayna Savaşı’nda ise ABD’li bir şirket tarafından geliştirilen SWITCHBLADE 300 ve SWITCHBLADE 600 tipi dolanan mühimmatlar aktif olarak kullanılıyor. STM üretimi ALPAGU, SWITCHBLADE 300 muadiliyken; Roketsan ve STM iş birliğiyle geliştirilen ALPAGUT ise çok daha gelişmiş özelliklere sahip.

Türk firmaları tarafından geliştirilen dolanan mühimmatların en büyük avantajları ise muadillerine göre çok daha az birim fiyata sahip olmaları. Bu sebepten ötürü son dönemde Türk yapımı dolanan mühimmatlar, uluslararası pazarda önemli yer buluyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yeni Lançeriyle Sergilenen ALPAGU İHA Envantere Girmeye Hazırlanıyor


SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu