Güney Kore savaş gemileri için CIWS geliştirecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore, 2030 yılına kadar savaş gemilerinde kullanılmak üzere yakın hava savunma silah sistemi (Close-in Weapon Systems (CIWS)) geliştirmeye karar verdi.

Edinilen bilgiye göre; Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA), gelecek yıl başlatılacak olan söz konusu proje için 350 milyar Güney Kore Won’u (283.8 milyon ABD Doları) değerindeki fonu onaylama kararı verdi.

STM Banner

Söz konusu yeni CIWS sisteminin, Güney Kore’nin yeni nesil destroyer projesi (KDDX) kapsamında inşa edilecek 6000 tonluk muhripleri ile 3000 tonluk Batch-III Ulsan sınıfı fırkateynleri olmak üzere birçok muharip gemide kullanılacak. Böylelikle Güney Kore Donanması, bu alanda ABD olan bağımlılığını sonlandırmayı amaçlıyor.

Yakın Hava Savunma Silah Sistemleri (CIWS), öncelikli olarak alçak ve yüksek irtifadan uçan Anti-Gemi füzelerini imha etmek üzere geliştirilmiştir. Türkiye ve birçok ülkenin donanması, ABD üretimi Phalanx CIWS sistemini kullanmaktadır. Ancak Türkiye’de ASELSAN şirketi, GÖKDENİZ adındaki yerli CIWS sistemini, geçtiğimiz sene ilk kez sergilemiştir. ASELSAN, söz konusu sistemin ihracatını da gerçekleştirmiştir.

Önerilen İçerik:

https://www.savunmasanayist.com/aselsan-gokdeniz-yakin-hava-savunma-sistemi/


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu