Güney Kore, Polonya’nın AMT programını gözüne kestirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore Savunma Sanayi, Polonya’nın Yeni Nesil Ana Muharebe Tankı (AMT) programına katılım göstermeyi hedefliyor.

Güney Kore Savunma Sanayi, Polonya’nın “Wilk” (Wolf) adındaki Yeni Nesil Ana Muharebe Tankı (AMT) programına katılmayı hedefliyor. K2 Black Panter Ana Muharebe Tankı’nın da üreticisi olan Hyundai Rotem şirketinin, yeni bir ana muharebe tankının geliştirilmesi konusunda Polonya ile anlaşmaya varmaya hazır olduğu biliniyor.

STM Banner

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir Hyundai Rotem yetkilisi, “Resmi proje teklifinin, bu yılın ilk yarısında duyurulması bekleniyor ve kesinlikle katılacağız. Projenin, toplam 800 adet tank üretmek için iki aşamaya ayrıldığı söyleniyor.” dedi.

Polonya, “Wilk” (Wolf) adındaki Yeni Nesil Ana Muharebe Tankı (AMT) programı ile envanterine bulunan T-72M1 ve PT-91 Twardy platformlarının yerini alacak platformu seçmeyi amaçlıyor. 2017 yılında başlayan ve toplam değerinin yaklaşık 9 milyar dolar olduğu tahmin edilen Wilk programı, Polonya’nın 2035 yılına kadar olan dönemi kapsayan teknik modernizasyon planı tarafından tanımlanan önceliklerden biri konumunda. Program kapsamında seçilecek ana yüklenici firma, Polonya merkezli alt yükleniciler ile çalışacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu