Güney Kore yeni nesil KDX-1 sınıfı destroyerini teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Koreli gemi yapımcısı Daewoo Gemi İnşa ve Deniz Mühendisliği (DSME), performans iyileştirme modernizasyonuna tabii tutulan ilk KDX-I destroyerini Kore Cumhuriyeti Donanması’na teslim etti.

Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA) tarafından yapılan açıklamada; Gwanggaeto Sınıfı’nın üyesi olan Yang Manchun’un (borda numarası DDG 973), Güney Gyeongsang eyaletindeki Jinhae Deniz Üssü’nde düzenlenen törenin ardından 9 Eylül 2020’de resmen hizmete döndüğünü söyledi.

STM Banner

Performans iyileştirme modernizasyonu kapsamında KDX-1 sınıfı (Gwanggaeto Sınıfı) gemilerin, Kore Cumhuriyeti Donanması’nın elinde bulunan son teknolojiye sahip gemilerle aynı seviyeye getirilmeleri için ana ekipman sistemlerinde ciddi değişiklikler yapıldı.

Daewoo Gemi İnşa ve Deniz Mühendisliği şirketi (DSME), KDX sınıfı gemilerin 1990’larda temel tasarımdan elektrifikasyona kadar yerli teknolojiyle geliştirildiğini ve bu sınıfın Kore Donanmasının uçaksavar, su üstü harbi ve denizaltı savaşı özelliklerine sahip ilk gemisi olduğunu belirti.

Güney Kore’nin Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA), modernizasyon sayesinde hem geminin savaş yönetim sisteminin önceki savaş yönetim sisteminden üç kat daha fazla veriyi işleyebilme kabiliyeti kazandığını hem de bilgileri 100 kat daha hızlı işleyebilen modern, yerel olarak geliştirilmiş bir sistem olduğunu belirtti.

135,4 m uzunluğundaki destroyer, denizaltı karşıtı savaş yeteneklerini geliştirmek için Kore Cumhuriyeti Donanması’nın FFX serisi fırkateynlerinde bulunanlara benzer, çok daha gelişmiş bir çekili sonar sistemi ile donatılmıştır.

Yang Man-Chun, modernize ilk KDX-I sınıfı gemidir. Sınıftaki diğer iki gemi’nin (Eulji Mundeok ve Gwanggaeto) modernizasyonlarının 2021’in sonunda tamamlanması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu