Güney Kore’den İlave F-35A Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore Hava Kuvvetleri, yeni bir F-35A Lightning II savaş uçağı filosu kurmak amacıyla ilave F-35A siparişinde bulunmayı planlıyor.

Seul yetkilileri Çarşamba günü yaptığı açıklamada; Güney Kore Devlet Savunma Tedarik Komitesi’nin, 20 adet F-35A savaş uçağı satın almak için taslak bir teklifi onayladığını bildirdi. Komite, 2023 yılından başlayarak 2020’li yılların ortalarına kadar Lockheed Martin tarafından üretilecek F-35A savaş uçaklarının teslimini içeren 3.9 trilyon Won (3 milyar Dolar) değerindeki projeyi onayladı.

STM Banner

Yeni tedarik planının, Kuzey Kore’nin artan füze tehdidine karşı olarak hazırlandığı söylenmekte.

Güney Kore Hava Kuvvetleri şimdiye kadar 40 adet F-35A savaş uçağını, “5. Nesil Savaş Uçağı Tedarik Projesi” kapsamında envanterine kattı. Yetkililere göre, teklifin 13 Temmuz’da yapılması planlanan komite toplantısında masaya yatırılacağı tahmin ediliyor. Teklif kabul edilirse, ilgili komite birimi bir fizibilite çalışması ve diğer prosedürleri yürütmeyi planlıyor.

Bilindiği üzere; Güney Kore bir yandan yurtdışı kaynaklı uçak alımı yaparken, bir yandan kendi savaş uçağı olan KF-21’i geliştirmeye devam ediyor. Yer testlerinin büyük bölümünü tamamlayan KF-21 prototipinin, 22 Temmuz’da ilk uçuş testini gerçekleştirmesi planlanıyor. 2026 yılında testlerin tamamlanmasını müteakiben KF-21 projesi kapsamında, Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne 120 adet uçağın teslimi planlanıyor. İlerleyen süreçte ise KF-21’den 600 ila 700 kadarının ihraç edilmesi bekleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan İkinci Kez Resmi F-35 Talebinde Bulundu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu