Polonya’dan 32 adet AW149 Helikopter Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, bugün Polonya’nın 32 adet AW149 satın almak için sözleşme imzaladığını açıkladı.

Mariusz Blaszczak yaptığı açıklamada, “Sözleşme kapsamında toplamda 32 adet AW149 helikopteri iki filo şeklinde Polonya ordusuna teslim edilecek. Sözleşmenin değeri ise 1.83 milyar dolar” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

Çok fonksiyonlu AW149 helikopterleri, Leonardo’nun Polonyalı yüklenicilerinden biri olan PZL Swidnik firması tarafından yerli olarak üretilecek. Leonardo yaptığı açıklamada ilk helikopterin teslimin gelecek yıl olduğunu söylerken; lojistik, eğitim, bakım ve simülatör eğitimi gibi birçok paketi içinde bulunduran bu kapsamlı siparişin teslimat faaliyetlerinin 2029’da tamamlanacağı söyleniyor.

Ukrayna’daki savaştan ötürü Polonya Silahlı Kuvvetleri, modernizasyon çalışmalarına hız verdi ve ilerleyen yıllarda gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık %3’ünü savunma sistemlerine harcayacak. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada yeni helikopterlerin, asker taşıma ve hava desteği dahil olmak üzere birçok muharebe görevini yerine getireceği vurgulandı. Helikopter, sahip olduğu ekipmanlar sayesinde; yaralı tahliyesi, muharebe operasyonlarında arama kurtarma ve malzeme taşımacılığı gibi birçok görevde kullanılacak.

Polonya AW149

Leonardo Yönetim Kurulu Başkanı Alessandro Profumo yaptığı açıklamada, “Polonya ulusunun güvenliğinin sürekli artmasına katkıda bulunmaktan ve ülkenin egemenliği için temel olan endüstriyel yetenekleri güçlendirmekten gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

AW149 Helikopteri

AW149 Helikopteri başlangıçta AgustaWestland tarafından geliştirilen, ardından Leonardo tarafından hakları satın alınan orta sınıf bir genel maksat helikopteridir. AW139’dan türetilen AW149, daha büyük bir gövdeye ve daha güçlü motorlara sahiptir. Bu da daha büyük bir kargo hacmi ve faydalı yük taşıma kabiliyeti sağlamaktadır. 13 Kasım 2009’da ilk prototip, İtalya’daki AgustaWestland’ın Vergiate üretim tesisinden ilk uçuşunu gerçekleştirdi

AW149, Sikorsky UH-60 Black Hawk ailesine alternatif olarak pazarlanıyor. Tayland 5 adet AW149 helikopteri sipariş etti ve ilk ihracat müşterisi oldu. İkinci sipariş ise Mısır’dan geldi. Mısır Silahlı Kuvvetleri toplamda 24 adet AW149 sipariş etti. AW149 helikopteri, T-70 Programı kapsamında Türkiye’ye sunulsa da Türkiye, tercihini UH-60 Black Hawk helikopterinden yana kullanmıştı.

T-70
T-70

AW149 Helikopteri Teknik Özellikler

Mürettebat: 2
Kapasite: 12 Tam Teçhizatlı Asker veya 2.720kg Yük
Uzunluk : 17.57 m
Genişlik: 3.06 m
Yükseklik: 5.14 m
Azami Kalkış Ağırlığı: 8,600 kg
Güç Grubu: 2 × Safran Aneto-1K, 1,715 kW
Maksimum Hız: 310 km/h
Seyir Sürati : 278 km/h
Menzil: 800 km
Havada Kalış Süresi: 4 saat

Önerilen İçerik:T-70 Genel Maksat Helikopteri Projesi

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu