Güney Kore’den KAI’ye 20 adet TA-50 siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA), Korea Aerospace Industries (KAI) şirketine TA-50 Jet Tekamül Uçağı ile ilgili olarak bir siparişte bulundu.

Edinilen bilgiye göre; Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA) tarafından verilen söz konusu sipariş, Güney Kore Hava Kuvvetleri (ROKAF) için 20 adet KAI TA-50 Jet Tekamül Uçağı tedarikini kapsıyor. Toplam değeri 575 milyon ABD Doları olan siparişe binaen teslimat faaliyetlerinin 2024 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

STM Banner

KAI tarafından T-50 üzerinden geliştirilen TA-50; General Electric üretimi F404-GE-102 Turbofan Motora, Çok Fonksiyonlu Radar Sistemine ve Dijital Glass Kokpite sahiptir. Hafif muharebe görevlerini de yerine getirebilen uçak; 20mm otomatik top, AIM-9 Sidewinder Hava Hava Füzesi, AGM-65 Maverick Hava Yer Füzesi,  Mk-82 Genel Maksat Bombası ve SUU-20 Dispenser silah yükleriyle görev yapabilmektedir.

Azami 1.5 Mach hıza ulaşabilen TA-50; azami 26.947 libre kalkış ağırlığına, 9.4 metre kanat açıklığına, 13.1 metre uzunluğa ve 4.8 metre yüksekliğe sahiptir. Uçağın mürettebat kapasitesi ise iki kişiyle sınırlıdır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu