Güney Kore’den nükleer denizaltı hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Nükleer tahrik sistemine sahip 2 adet denizaltı üretmeyi hedefleyen Güney Kore, bu amaçla proje inceleme faaliyetleri için bir teknik ekip görevlendirdi.

Güney Kore Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından parlamento denetimi amacıyla milletvekillerine sunulan bir raporda, “Nükleer enerjili denizaltılara sahip olmak için uzun vadeleri perspektiflerle, kendi teknik ekibimizle çalıyoruz. Söz konusu projenin başlangıcına ulusal politikaya uygun olarak karar verileceği için, Deniz Kuvvetleri, Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile yakın bir şekilde çalışılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Güney Kore, bu tür bir platform üretmek için ilk olarak 2003 yılında çalışmalara başladı. Ancak Seul yönetimini, 2004 yılında söz konusu çalışmaları sonlandırma kararı aldı. Aradan geçen sürenin ardından Güney Kore Savunma Bakanlığı, 2017 yılından itibaren birtakım özel kuruluşlar aracılığıyla konuyla ilgili araştırmalar yaptı. Çeşitli mecralarda paylaşılan görüşlere göre Seul yönetimi; 3.000 ton deplasmana sahip Chang Bo Go-III sınıfı denizaltıları, ileride nükleer tahrikli hale getirebilir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu