Güney Kore’nin K2 Tankları Polonya’da üretilecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, Güney Kore’den elde edeceği teknoloji transferi ile K2 Black Panther Ana Muharebe Tanklarını yerli imkanlarla üretecek.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Güney Kore’den satın alınan K2 Black Panther tanklarından üreteceklerini, bu kapsamda da yeni istihdam sağlanmış olacağını söyledi. Poznan’daki askeri kara araçları fabrikasını ziyaret eden Blaszczak, burada çalışanlarla bir araya geldi.

STM Banner

Blaszczak, söz konusu fabrikada Güney Kore’den satın alınan K2 Black Panther tanklarının bakımının yapılacağını belirterek, “Bu tankların onarımı ve üretimi de burada yapılacak. Poznan ve Wielkopolska şehirlerinde, yeni istihdam sağlanmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Güney Kore ile yapılan anlaşmanın, ülke teknolojisinin Polonya’ya transferini içerdiğini aktaran Blaszczak, bunun Poznan’da K2 bileşenlerinin üretilmesine olanak sağlayacağını dile getirdi. Blaszczak, “Bu tanklardan 180’i ilk aşamada teslim edilecek ve doğrudan Güney Kore’den gelecek. Daha sonrakiler ortak üretim olacak ve Poznan’da üretilecek.” diye konuştu.

K2 "Black Panther"
K2 “Black Panther”

Poznan’da 1945’te kurulan askeri otomotiv fabrikası, ağır paletli askeri araçların üretimi, modernizasyonu, onarımı ve korunmasından sorumlu bulunuyor ve aynı zamanda Polonya’nın kullandığı Alman yapımı Leopard 2 tankları için de yetkili merkez olarak biliniyor.

Polonya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle büyük bir ivme kazanan yeniden silahlanma programının bir parçası olarak Güney Kore’den 1000 adet K2 satın almayı planlıyor. Öte yandan Polonya, 700 civarı da K9 Thunder Obüsü tedarik ediyor. İlk teslimatlar gerçekleştirilirken, obüslerin de bir kısmı Polonya’da üretilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu