Güney Kore’nin KF-21 Programında Polonya?

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore’nin yeni nesil savaş uçağı programı KF-21, dördüncü prototipin uçuşuyla devam ediyor. Polonya, KF-21 programına ortak olarak girebilir. 

4.5 nesil bir savaş uçağının geliştirmesi hedefiyle Güney Kore tarafından başlatılan KF-21 Programı, dördüncü prototipin ilk uçuşunu gerçekleştirmesiyle devam ediyor. Programa, Endonezya’nın ardından ikinci bir yabancı ortak olarak Polonya da dahil olabilir.

STM Banner

Polonya Silahlanma Grubu (PGZ) tarafından Defence 24’e verilen bilgilere göre; Polonya, Polonya Hava Kuvvetleri’nin FA-50 Hafif Taarruz Uçağı tedariki kapsamında Güney Koreli KAI şirketiyle iş birliğine başladı. PGZ ile KAI arasındaki iş birliğinin, Polonya için özel KF-21 Boramae savaş uçağı konfigürasyonunun geliştirilmesi ve üretimi alanında endüstriyel işbirliği ile sonuçlanması mümkün.

Daha önce F-16 ve C-130 uçaklarının revizyonu konusunda çeşitli deneyimlere sahip olan Polonya savunma sanayii sektörünün, KF-21’in montaj ve bileşim üretim faaliyetlerinde görev alabilecek yetkinlikte olduğu söyleniyor.

Polonya-Güney-Kore

Polonya’nın son 2 yıllık zaman zarfı içerisinde Güney Kore’den gerçekleştirdiği savunma tedariki ise sipariş hacmi bakımından 10 milyar doları geçti. Bu siparişler arasında; yaklaşık 1000 adet K2 Black Panther Ana Muharebe Tankı, 648 adetten fazla K9 Thunder 155mm’lik Obüs, 48 adet FA-50 Hafif Taarruz Uçağı ve 238 adet K239 Chunmoo ÇNRA bulunuyor. Polonya, bu tedarikler kapsamında teknoloji transferi de elde edecek.

KF-21 Boramae Savaş Uçağı Programı

KF-X olarak adlandırılan KF-21 programı, Güney Kore hükümeti tarafından yürütülen şimdiye kadarki en büyük savunma projesi olarak biliniyor. Dördüncü nesil bir avcı uçağına kıyasla görünürlüğü çok düşük olan 4,5 nesil KF-21 Boramae uçağının geliştirilme bedeli için, Endonezya’nın da yüzde 20 katkıda bulunmayı taahhüt ettiği 8,8 trilyon won (7,1 milyar $) bütçe ayrılmış durumda.

Proje, 2015’ten 2028’e kadar 13 yıl boyunca iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama, uçağın geliştirilmesine ve 2015 ile 2026 yılları arasında havadan havaya muharebe için kabiliyetlerin geliştirilmesine odaklanıyor. Havadan karaya operasyonları yürütmek için havadan karaya atış kabiliyetleri 2026 ile 2028 yılları arasında yapılacak olan ikinci aşamada geliştirilecek.

Korea Aerospace Industries (KAI), 2032 yılına kadar Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne 120 adet KF-21 Boramae savaş uçağı teslim etmeyi hedefliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defence 24

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu