ABD’den İngiltere’ye tanesi 200 bin dolardan Javelin

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, İngiltere’ye Javelin Omuzdan Atılan Tanksavar Sistemi (MANPATS) satışını içeren 125 milyon dolarlık bir satışı onaylama kararı aldı.

İngiltere, ABD’den 125.1 milyon dolar bedel ile 600 adet Javelin MANPATS tedarik ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu satışı 28 Şubat’ta onayladı. ABD Kongresi’nin ardından İngiltere için Javelin MANPATS satış süreci resmen işlemeye başlayacak.

STM Banner

Onaylanan satış bilgilerine göre; İngiltere, her bir Javelin Tanksavar Füzesi için yaklaşık 208 bin dolar ödeme gerçekleştirecek. Bu tutarın, görüntüleyici kızılötesi (IIR) arayıcı başlığa sahip bir füze olarak oldukça normal olduğu söylenebilir.

Lockheed Martin şirketi tarafından geliştirilen Javelin Tanksavar Güdümlü Füze, birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılıyor. Ukrayna-Savaşı esnasında da Ukrayna Ordusu tarafından aktif olarak kullanılan Javelin, son dönemde oldukça popüler konumda.

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; ABD, Şubat 2022’den bu yana Ukrayna’ya yaklaşık 10 bin adet Javelin MANPATS tedarik etti. Bir kısmı ABD Ordusu’nun envanterinden bir kısmı ise sıfırdan üretilerek Ukrayna’ya sevk edilen füzelerden ötürü ABD Ordusu’nun stokları kritik düzeye düştü.

Javelin’e yönelik arzın karşılanabilmesi amacıyla Lockheed Martin ve Raytheon, Mayıs 2022’den bu yana üretimin kapasitesinin arttırılmasına yönelik bir dizi çalışma gerçekleştiriyorlar.

FGM-146 Javelin Füzesi

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu