Gürcistan hava savunmada Polonya’yı seçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Gürcistan ile Polonya, adı açıklanmayan bir hava savunma silah sisteminin tedariki konusunda sözleşme imzaladı. Söz konusu sistemin, Piorun MANPADS olduğu üzerinde duruluyor.

Anlaşma, Gürcistan Savunma Bakan Yardımcısı Giorgi Khandrava ile Polonyalı savunma firması MESKO’nun bazı temsilcileri arasında kısa süre önce yapılan bir toplantı sırasında imzalandı. Bakanlığa göre bu anlaşma, Tiflis’in silahlı kuvvetlerini sofistike tehditlere karşı modern silahlarla donatma çabalarının bir parçası.

STM Banner

Gürcistan, NATO standartlarındaki silahları bünyesine katarak örgüte üye olma hedefini güçlendirmek istiyor. Füze tedarik anlaşmasının imzalanmasının yanı sıra, Gürcistan ve MESKO’nun gelecekteki savunma iş birliği planlarını görüştükleri bildirildi.

MESKO’nun Füze Portföyü

Sipariş edilen silahın türü açıklanmamış olsa da MESKO’nun portföyünde çeşitli uçaksavar füze sistemleri bulunuyor. Alçaktan uçan düşman uçaklarını, helikopterleri ve ısı yayan diğer hedefleri imha etmek için Grom (Thunder) füzesi, MESKO tarafından üretiliyor.

Piorun-MANPADS

İnsan tarafından taşınabilen Grom MANPADS, saniyede 580 metre (0,4 mil) ortalama uçuş hızına ve 3.500 metreye (2,2 mil) kadar operasyonel menzile sahiptir.

MESKO ayrıca Grom’un geliştirilmiş bir versiyonu olan Piorun‘u (Lightning) da üretmektedir. Daha iyi bir arayıcı başlığa ve daha etkili saldırılar için yeni bir roket motoruna sahiptir.

Operatörlerin geceleri hedefleri doğru bir şekilde vurmasına olanak tanıyan ek gündüz ve termal görüş nişangahlarına sahip modernize edilmiş bir fırlatıcıya sahiptir.

Piorun 6.500 metreye (4 mil) kadar uzaklıktaki hedefleri vurabilmektedir. Son dönemde Polonya, Piorun için iddialı bir ihracat performansı yürütüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu