Polonya’dan Estonya’ya Piorun MANPADS teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya, Estonya’ya Piorun Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi (MANPADS) teslimatı gerçekleştirdi. Piorun MANPADS, Estonya Ordusu’na temel hava savunma kabiliyeti kazandıracak.

2022 yılı içerisinde Polonya ile Estonya, Piorun MANPADS tedariki ile ilgili olarak 103 milyon Avro tutarında bir sözleşme imzalamıştı. Sözleşme kapsamında Polonya, omuzdan atılan füzelerin ilk parti teslimatını Estonya Ordusu’na gerçekleştirdi.

STM Banner

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın ardından Estonya, silahlanma faaliyetlerine hız vermişti. Estonya Ordusu’nun tedarik ettiği savunma teçhizatları arasında Türk savunma sanayii firmalarından Otokar ve Nurol Makina üretimi zırhlı araçlar da bulunuyor.

Piorun MANPADS

Piorun-MANPADS

Mesko SA üretimi Piorun Taşınabilir Hava Savunma Sistemi (MANPADS),  Telesystem-Mesko şirketlerinin iş birliği içinde yürüttüğü bir Ar-Ge girişiminin sonucudur. Söz konusu geliştirme çalışmasına ilişkin anlaşma 2010 yılında Mesko ile Polonya Savunma Bakanlığı arasında imzalanmıştır.

Bu füzeler, 6,5 km’ye kadar menzilde ve 4 km’ye kadar irtifalarda zorlu koşullara rağmen hedefleri vurabilmektedir. Ayrıca uçaklara, helikopterlere ve İHA’lara karşı savunma yapabilmektedir.

Polonya Ordusu’na 2018 yılı sonunda, 100’den fazla füze teslimatı yapılmıştı. Gerçekleşen tüm teslimatlar, 400’den fazla fırlatıcı ve 1,300’den fazla füzenin teslimatını içeren 20 Aralık 2016 tarihinde yapılan sözleşme kapsamında bulunmakta. Haziran 2022’de Polonya Savunma Bakanlığı, Mesko’ya yeni bir Piorun siparişinde bulundu. Söz konusu sipariş kapsamında 735 milyon dolar bedel ile 3500 füze ve 600 lançer (gripstocks) tedarik edilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu